Správy Všetky články ›

Koronavírus v Európe

Adam Hrdlička, forexpro.sk, 24.02.2020 22:00

Absolútna správa:

Talianska vláda nariadila izoláciu všetkých 12 oblastí, ktoré boli výrazne zasiahnuté koronavírusom. Vírus sa šíri na severe krajiny, kde sú aktuálne zakázane verejne podujatia a zákaz vstupu alebo opustenia uzavretých oblasti. Porušenie zákazu opustenia týchto oblasti alebo vstupu je trestné. Susediace krajiny zatiaľ neuzatvorili svoje hranice s Talianskom, avšak v susedných krajinách sa stretli krízové štáby a budú diskutovať o ďalšom postupe. Francúzsko si nemysli, že by pripadne zatváranie hraníc prispelo k zlepšeniu tejto komplikovanej situácii. Aktuálne je v Taliansku odrezaných od sveta 50 000 ľudí, nakazených je cez 230 ľudí. Európske akciové indexy dnes výrazne reagovali na aktuálny stav a zatvárali v záporných číslach. Taliansky index FTSE MIB uzatvoril dnešný deň so stratou -5,43 %. Ak sa situácia nezlepši, WHO upozorňuje na to aby sa svet pripravil na pripadnú pandémiu.

Investori zarobili na:

Akcie spoločnosti Regeneron Pharmaceuticals Inc, počas dnešného obchodného dňa vzrástli o + 5,51 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 1,13 %). Regeneron Pharmaceuticals Inc je biofarmaceutická spoločnosť, ktorá vyvíja a predáva farmaceutické produkty určené na liečbu závažných zdravotných problémov. Spoločnosť pôsobí v zdravotníckom sektore v Spojených štátoch amerických.

Makro analýza & správy z ekonomiky:

Epidémia koronavírusu ohrozuje ďalší sektor po automobilovom, textilný priemysel, ktorý je v najväčšej miere produkovaný pravé v najviac zasiahnutej Číne. Manažéri textilných spoločnosti vo svete predpokladajú, že pripadne straty spôsobene vírusom by v ďalšom roku mohli dobehnúť. Rátajú s vyjadrením odborníkov, ktorí predpokladajú, že šírenie vírusu najviac zasiahne Čínu a v blízkych mesiacoch dosiahne svoje maximum a začne oslabovať. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei – 0,39 %, Hang Seng – 1,79 %, CSI 300 - 0,40 %.

Britsky premiér Boris Johnsosn v snahe zvýšiť tlak na európsku úniu vyhlásil, že je pripravený začať obchodne rokovania s USA do dvoch týždňov. Nemecky index podnikateľského prostredia sa vo februári mierne zvýšil z 95,9 b. na 96,1 b. Francúzsky turizmus trpí v dôsledku epidémie koronavírusom, krajina hlási 30 % až 40 % pokles turistov. Francúzsko totižto patrí medzi najnastavovanejšie krajiny sveta a podiel turizmu na jej HDP tvorí 8 %. Európska únia v nadväznosti na šíriaci sa koronavírus v Taliansku, neplánuje zavádzať obmedzenia na hraniciach v schengenskom priestore. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 4,01 %, CAC 40 – 3,94 %, DAX – 4,01 %.

Americké burzy dnes otvárali v červených číslach, ako aj zvyšok sveta, epidémia s koronavírusom sa po menšom spomalení opäť rozbieha a ma svoje ohnisko aj v Európe. USA s Indiou by mali zajtra podpísať nový kontrakt na predaj vojenskej techniky v hodnote 3 mld. USD. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index – 3,55 %,  S&P500 – 2,99 %,  NASDAQ – 3,71 %.

Adam Hrdlička, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 547 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu