Správy Všetky články ›

Cena zlata na sedemročnom maxime. Bude rásť aj naďalej?

Adam Matyó, forexpro.sk, 21.02.2020 22:00

Absolútna správa:

Dnes vládol na trhoch jednoznačne negatívny sentiment, avšak to neplatilo pre cenu zlata. Tá dnes prudko vzrástla a dostala sa na sedemročné maximum. Ak budeme chcieť investovať do tejto komodity, za jednu trójsku uncu budeme musieť zaplatiť už vyše 1645 amerických dolárov. Ako hlavný dôvod prudkého rastu sa uvádza rozšírenie koronavírusu v Južnej Kórei, kde počet nakazených je už viac ako 200 ľudí. Ukázalo sa teda, že vírus by sa mohol rozšíriť aj v krajinách s veľmi vyspelými systémami zdravotnej starostlivosti. Ďalší impulz pre dnešný rast ceny zlata prišiel z Wall Street, keďže investičné banky ako Goldman Sachs či Citigroup ďalej zvýšili svoje cieľové ceny pre „žltý kov“ a tvrdia, že jeho cena by sa mohla priblížiť k magickej hranici 2 000 amerických dolárov za 1 alebo 2 roky. Očakáva sa teda ďalší rast ceny zlata v dôsledku globálnych neistôt, akými sú koronavírus či spomalenie hospodárskeho rastu vo vyspelých krajinách sveta.

Investori zarobili na:

Akcie spoločnosti John Deere & Co počas dnešného obchodného dňa vzrástli o +12,01% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +130,75%). Spoločnosť vyrába a distribuuje rad poľnohospodárskych, stavebných, lesníckych a spotrebných zariadení a dodáva aj náhradné diely na svoje výrobky a aj na výrobky iných spoločností. Deere taktiež poskytuje aj služby financovania na svoje produkty. Spoločnosť pôsobí celosvetovo.

 

Makro analýza & správy z ekonomiky:

Čínski diplomati sa snažia zmierniť obavy z hospodárskeho dopadu prepuknutia koronavírusu na krajiny juhovýchodnej Ázie. Okrem zníženia výroby a s tým súvisiacich meškaní dodávok robí veľký problém aj to, že veľa projektov, ktoré robia čínske spoločnosti na území rôznych štátov v danej oblasti, museli pozastaviť. Ide predovšetkým o projekty spojené s budovaním infraštruktúry a stavaním ciest. Veľa čínskych pracovníkov po lunárnych silvestrovských sviatkoch v Číne sa nemohlo vrátiť, a to spôsobuje oneskorenie projektov. Deng Xijun, veľvyslanec Číny v Asociácii národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) uviedol, že Peking prijal opatrenia na podporu podnikov zapojených do týchto projektov a pomôže im v riadnom návrate k svojej práci v zahraničí. Export Južnej Kórei do Číny sa za prvých 20 dní februára prepadol, a analytici varujú, že to najhoršie môže ešte len prísť. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei -0,39%, Hang Seng -1,09%, CSI 300 +0,12%.

Obchodná aktivita sa v eurozóne v tomto mesiaci zrýchlila viac, ako sa očakávalo. Index nákupných manažérov (PMI), ktorý sa považuje za dobrý ukazovateľ ekonomickej aktivity a ekonomického zdravia sa zvýšil z 51,3 na 51,6, s čím prekonal očakávania analytikov, ktorý očakávali jeho mierny pokles. Prebytok rozpočtu vo Veľkej Británii bol menší, ako sa očakávalo, oproti minulému roku klesol o 18%. Január je zvyčajne prebytkovým mesiacom pre britskú štátnu pokladnicu kvôli peňažným tokom dane z príjmu.  Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,59%, CAC 40 -0,54%, DAX -0,62%.

Asociácia realitných kancelárií v USA dnes uviedla, že predaj domov klesol v januári o 1,3%. Tento pokles sa však v krátkej budúcnosti pravdepodobne zmierni, keďže počet stavebných povolení a rozostavaných domov sú na najvyššej úrovni od roku 2007. Larry Kudlow, predseda ekonomickej rady dnes vyhlásil, že USA v apríli usporiada 5G konferenciu, na ktorej sa zúčastnia rôzne technologické spoločnosti zo sveta ako napr. Samsung či Apple. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index -0,94%,  S&P500 -1,21%,  NASDAQ -1,99%.

Prečítané: 597 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu