Správy Všetky články ›

FBI vs Čína

Erik Kašuba, forexpro.sk, 06.02.2020 22:00

Absolútna správa:

FBI dnes na konferencií označila Čínu za najväčšiu hrozbu pre vymáhanie práva v Spojených štátoch a podľa vyhlásení riaditeľa FBI sa Peking snaží ukradnúť americkú technológiu „všetkými potrebnými prostriedkami“. Taktiež dodal, že FBI vedie asi 1 000 otvorených vyšetrovaní, ktoré sa týkajú pokusu Číny o krádež amerických technológií vo všetkých 56 regionálnych kanceláriách a pokrývajú takmer všetky priemyselné odvetvia. Generálny prokurátor USA William Barr na konferencii dodal k vyhláseniam riaditeľa FBI, že Čína sa stala „najvyšším geopolitickým protivníkom“ Spojených štátov a zdôraznil hrozbu, ktorú predstavuje pekingské úsilie o dominanciu v telekomunikačnej technológii novej generácie 5G, v ktorej sa mu podarilo získať už 40% trhu. V roku 2019 americké úrady zatkli a vylúčili dvoch čínskych diplomatov, ktorý mali údajne ísť na vojenskú základňu. Taktiež chytili a uväznili bývalých úradníkov CIA a Obrannej spravodajskej agentúry za špionážne poplatky spojené s Čínou.

Investori zarobili na:

Akcie spoločnosti Twitter Inc. počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 15,38% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +13,42%). Akcie spoločnosti prudko vzrástli po tom, ako spoločnosť uverejnila, že ich tržby v poslednom kvartáli boli vo výške viac ako 1 miliardy dolárov. Twitter, Inc. poskytuje online sociálne siete a mikroblogovacie služby. Spoločnosť ponúka používateľom možnosť sledovať aktivitu ostatných používateľov, čítať a uverejňovať tweety.  Spoločnosť Twitter slúži zákazníkom na celom svete.

Makro analýza dňa:

Čínske ministerstvo financií dnes informovalo o znížení ciel, ktoré Čína uvalila na tovar dovážaný z USA. Týka sa to viac ako 1717  dovážaných amerických produktov v hodnote 75 miliárd dolárov ročne. Zmena začne byť účinná od 14. februára 2020. Ide o polovičné zníženie ciel, pričom niektoré cla sa znížia z 10% na 5 a iné clá z 5% na 2,5%. V samostatnom vyhlásení ministerstvo financií uviedlo, že zníženie ciel zodpovedá zníženiu colných sadzieb oznámeným Spojenými štátmi americkými na čínsky tovar, ktoré bolo naplánované aj na 14. február.  Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei +2,38%, Hang Seng +2,64%, CSI 300 +1,86%.

Nemecké priemyselné zákazky sa v decembri oproti predchádzajúcim mesiacom znížil o 2,1%, čo predstavuje najvyšší pokles od februára roku 2019. Podľa nemeckého štatistického úradu za to môže najmä slabý dopyt v ďalších krajinách eurozóny. Objem domácich zákazoch sa zvýšil o 1,4%, zatiaľ čo zahraničný klesol o 4,5%, z toho z krajín v eurozóne o 13,9%.  Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,73%, CAC 40 +0,88%, DAX +0,72%.

Počet Američanov, ktorí požiadali o dávky v nezamestnanosti, minulý týždeň klesol na deväťmesačné minimum, čo naznačuje, že sprísnenie trhu práce by naďalej udržiavalo najdlhšiu hospodársku expanziu v histórii napriek slabým obchodným investíciám. Nároky na štátne dávky v nezamestnanosti sa znížili o 15 000. Finančný regulátor USA dnes uviedol, že pre obchodované technologické start-upy môže byť podľa súčasného právneho rámca pre cenné papiere udelená výnimka na zvýšenie kapitálu pomocou digitálnych mien alebo „tokenov“. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +0,31%,  S&P500 +0,33%,  NASDAQ +0,64%.

Prečítané: 430 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu