Správy Všetky články ›

Predražená Tesla?

Adam Matyó, forexpro.sk, 05.02.2020 22:00

Absolútna správa:

Akcie najväčšieho výrobcu elektromobilov dnes klesli o neuveriteľných 18%, ukončili tak dramatický rast, ktorý bol charakteristický pre spoločnosť v posledných týždňoch a mesiacoch. Ide o najväčší pokles cien akcií za jeden deň v histórii Tesly. Po obrovskom raste akcií, hlavne za posledný týždeň, veľa analytikov vyjadrilo obavy z ocenenia akcie a pripustili, že akcia môže byť precenená a nezodpovedá reálnej hodnote spoločnosti. Na dnešný pokles však mal vplyv aj to, že podľa najnovších vyjadrení spoločnosti koronavírus môže mať negatívny vplyv na dodávky Modelu 3 a môžu nastať meškania vo výrobe.

Investori zarobili na:

Akcie spoločnosti Biogen Inc. počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 17,50% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -8,60%). Spoločnosť Biogen vyrába lieky a poskytuje rôzne terapie so zameraním na neurológiu, onkológiu a imunológiu. Zameriavajú sa na choroby ako roztrúsená skleróza, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba alebo skleróza ALS. Biotechnologická spoločnosť pôsobí celosvetovo.

Makro analýza dňa:

Čínsky vývoz a dovoz podľa najnovších prieskumov poklesli v januári po krátkom oživení na konci minulého roka. Dôvodom je predovšetkým rýchlo sa šíriaci koronavírus, ktorého ohniskom je práve Čína. Koronavírus môže mať počas nasledujúcich mesiacov veľký vplyv na svetový globálny obchod.  Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei +1,02%, Hang Seng +0,42%, CSI 300 +1,13%.

Predaj nových automobilov vo Veľkej Británii v januári klesol medziročne o 7,3% aj napriek tomu, že v decembri sme mohli zaznamenať mierny nárast tohto ukazovateľa. Pokles bol pôsobený najmä poklesom súkromných nákupov, ktoré sa znížili o 14%. Nákupy firiem ostali aj naďalej pomerne stabilné. Index nákupných manažérov (PMI) - ktorý sa považuje za dobrý ukazovateľ ekonomickej aktivity - sa v Európe zvýšil z 50,9 na 51,3. Znamená to, že ukazovateľ sa nachádza na päťmesačnom maxime a že sa obchodná aktivita v Európe mierne zvýšila na začiatku roka 2020.  Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,22%, CAC 40 +0,85%, DAX +1,48%.

Kanada v decembri podľa oficiálnych údajov zaznamenala menší obchodný deficit, ako sa očakávalo. Môže za to vyšší vývoz ropy, ktorý sa zvýšil vo väčšej miere v poslednom mesiaci. Keď sa pozrieme na všetky odvetvia dokopy, vývoz sa zvýšil o 1,9%, dovoz sa zvýšil len o 0,2%. Obchodný deficit sa znížil aj v USA, a to prvýkrát za posledných 6 rokov. Dôvodom je obchodná vojna medzi Bielym domom a Pekingom, ktorá pôsobila menší dovoz v poslednom roku. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +1,68%,  S&P500 +1,04%,  NASDAQ +0,43%.

 

Prečítané: 335 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu