Správy Všetky články ›

USA podkopáva funkcie orgánov WTO

Erik Kašuba, forexpro.sk, 24.01.2020 22:00

Absolútna správa:

Európska únia, Čína a ďalších 15 členov Svetovej obchodnej organizácie sa dnes dohodli na vytvorení dočasného mechanizmu na urovnanie obchodných sporov po tom, čo konanie USA spôsobilo, že WTO bola minulý mesiac neschopná konať ako rozhodca svetového obchodu. Tento spor vznikol po tom, čo Washington zmrazil odvolací orgán, ktorý koná ako najvyšší súd pre medzinárodný obchod tým, že bránil v konaní schôdze orgánu viac ako dva roky. Následne dvaja z troch členov orgánu ukončili svoje funkčné obdobie v decembri, čo zapríčinilo nemožnosť vydávaní rozhodnutí a nefunkčnosť orgánu vo vykonávaní svojej funkcie a účelu.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Intel Corporation. počas dnešného obchodného dňa vzrástli akcie o 8,16% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +174,96%). Rast akcií spoločnosti zapríčinili pozitívne kvartálne výsledky, ktoré prekonali očakávania analytikov. Spoločnosť Intel Corporation navrhuje, vyrába a predáva počítačové komponenty a súvisiace produkty. Medzi hlavné produkty spoločnosti patria mikroprocesory, čipové sady, vstavané procesory a mikrokontroléry, flash pamäť, grafika, sieť a komunikácia, softvér na správu systémov, konferencie a produkty digitálneho zobrazovania.

Makro analýza dňa:

Situácia v Číne, v ktorej momentálne pôsobí neznámi vírus, sa nijako nezlepšuje. Momentálne sú lety do miest poznačené vírusom zrušené, diaľnice sú zatvorené a vojaci strážia železničnú stanicu. Vírus, dnes zabil viac ako 26 ľudí a infikoval stovky ďalších ľudí po celom svete. Trhy sa poučili z predošlej epidémie SARS v roku 2003 a preto sa snažia zatiaľ reagovať pokojnejšie. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei +0,13%, Hang Seng +0,15%, CSI 300 -3,10%.

Britský finančný sektor stráca postupne nádej na zabezpečenie základného prístupu na trhy Európskej únie od 31. decembra. Deutsche Bank v piatok vymenovala do svojej dozornej rady bývalého nemeckého vládneho ministra Sigmara Gabriela, ktorý kedysi kritizoval banku kvôli obchodnému modelu založenému na špekuláciách. Makroekonomické správy sa týkali nemeckého indexu nákupných manažérov v oblasti výroby a služieb. Nemecký výrobný index nákupných manažérov si polepšil z predošlých 43,7 na úroveň 45,2, čím prekonal aj očakávania, ktoré boli na úrovni 44,5. Rovnaký index, ale zameraný na služby rovnako vzrástol z 52,9 na úroveň 54,2, čím taktiež došlo k prekonaniu očakávaní. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,13%, CAC 40 +0,88%, DAX +1,41

Americké telefónne spoločnosti majú pozastavené svoje výdaje na budovanie siete novej generácie, do vtedy pokiaľ nebude schválená fúzia tretieho a štvrtého najväčšieho operátora v USA, teda fúzia medzi T-Mobile US a Sprint. Neistota fúzie spojená s problémami čínskeho rivala Huawei Technologies v USA kvôli bezpečnosti, vytvára nové finančné príležitosti spoločnostiam Ericsson a Nokia. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index -0,55%,  S&P500 -1,08%,  NASDAQ -0,90%.

 

Prečítané: 546 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu