Správy Všetky články ›

Európska únia vs. obchodná dohoda

Erik Kašuba, forexpro.sk, 16.01.2020 22:00

Absolútna správa:

Európska únia plánuje skontrolovať, či veľká dohoda medzi USA a Čínou je v súlade s pravidlami svetového obchodu, uviedol dnes šéf obchodu EÚ na dnešnej konferencií v Londýne. Podľa slov komisára EÚ pre obchod Phil Hogana  je ,,diabol v detailoch´´. Ďalej vyjadril obavu v prekročeniu rámca uzatvárania obchodov a v priamom jednaní na bilaterálnom základe. Taktiež dohoda mala obsahovať štrukturálne reformy týkajúcej sa Číny, ktoré si EU a USA žiadali aby boli jej súčasťou. Komisár sa vo svojom prednesene vyjadril aj o nutnosti  vyriešenia sporu medzi EU a USA o dotácie na lietadlá. V zmysle jeho slov by z tohto sporu o transatlantickom cle profitoval iba Peking a čínsky letecký priemysel.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Morgan Stanley, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +99,91%). Akcie spoločnosti rástli po tom ako Morgan Stanley zvýšil svoje cieľové ceny akcií a oznámil svoje masívne zvýšenie v obchodovaní s pevným výnosom. Morgan Stanley je banková holdingová spoločnosť, ktorá poskytuje diverzifikované finančné služby po celom svete.

Makro analýza dňa:

Čína sa v novo podpísanej obchodnej dohodne pod názvom ,,Fáza 1´´ s USA zaviazala k nákupu ďalších tovarov a služieb z USA v hodnote 200 miliárd amerických dolárov v priebehu dvoch rokov, vrátane dovozu poľnohospodárskych výrobkov z USA vo výške 32 miliárd  dolárov. Niektorí významní analytici sa obávajú splnenia týchto cieľov, najmä kvôli ich náročnosti. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei +0,07%, Hang Seng +0,38%, CSI 300 -0,42%.

Podľa dnešných vyhlásení prezidentky Európskej centrálnej banky Christine Lagardovej vo Frankfurte euro podporuje prosperitu. Týmto vyhlásením zároveň odmietla akúkoľvek kritiku týkajúcich sa nespravodlivých pravidiel menového bloku, ktoré podľa kritikov sa zapríčinili k nedávnym napätiam vo svetovom obchode. Kritici poukazovali najmä na nespravodlivú štátnu podporu priemyslu, podhodnotenú pracovnú legislatívu a manipuláciu na devízových trhoch. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,14%, CAC 40 +0,11%, DAX -0,02%.

Federálny rezervný úrad v New Yorku uviedol, že akceptoval ponuky ponúkané primárnymi dílermi v rámci 14-dňovej dohody o spätnom odkúpení 34,8 miliárd dolárov, čo je krok, ktorého cieľom je udržať sadzbu federálnych fondov v cieľovom rozsahu. Makroekonomické dáta z USA sa týkali jeho maloobchodu. Index maloobchodných tržieb založený na mesačnej báze ostal nezmenený a v súlade s odhadmi analytikov na úrovni 0,3%. Očistený index maloobchodných tržieb v USA si polepšil z predošlých 0% na 0,7%, čo si polepšilo aj od odhadu analytikov, ktorý bol na úrovni 0,5%.  Americký senát dnes schválil prepracovanie 26-ročnej dohody o voľnom obchode v Severnej Amerike, ktorá obsahuje prísnejšie pravidlá týkajúce sa pracovnej sily a obsahu automobilov, ale ponecháva 1,2 bilióna dolárov v ročných obchodných tokoch medzi USA, Mexikom a Kanadou do značnej miery nezmenenými. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +0,88%,  S&P500 +0,69%,  NASDAQ +1,01%.

Prečítané: 571 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu