Správy Všetky články ›

Prvá obchodná dohoda je tu

Mário Jičínský, forexpro.sk, 15.01.2020 22:00

Absolútna správa:

USA a Čína dnes po mesiacoch vyjednávania podpísali prvú fázu dlhoočakávanej obchodnej dohody. Dohoda obsahuje zníženie obchodných ciel, väčší objem nákupu amerických poľnohospodárskych plodín a ochranné opatrenia ohľadne duševného vlastníctva a technológií. Úsilie o zlepšenie hospodárskych vzťahov medzi Washingtonom a Pekingom však bude pokračovať, ako dnes naznačili predstavitelia obidvoch krajín. Výsledok rokovaní je tak v súlade s očakávaniami finančných trhov.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Coty Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 6,26% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: - 25,52%). Rast cien akcií nespôsobila žiadna konkrétna správa. Coty Inc. vyrába a distribuuje kozmetické výrobky. Spoločnosť ponúka vône, farebnú kozmetiku, hygienu, opaľovanie a výrobky na ošetrenie pleti. Coty dodáva svoje výrobky do obchodných domov, špecializovaným maloobchodníkom, maloobchodným predajcom a bezcolným obchodm na letiskách po celom svete.

Makro analýza dňa:

Miera zamestnanosti v Južnej Kórei zaznamenala rekordnú úroveň v roku 2019 a stúpla na 60,90%. Tento rast zamestnanosti potvrdzuje slová prezidenta Moona Jae-in, ktorý sľúbil rast zamestnanosti ešte pred parlamentnými voľbami. Podľa štatistického úradu rast bol podporený najmä zvýšením počtu zamestnaní na čiastočný úväzok. Podpredseda Thajska uviedol, že krajina plánuje ďalšie opatrenia na podporu súkromných investícií. Podľa jeho slov sa musí zvýšiť podnikateľská aktivita v krajine, keďže sa v minulom roku znížili tak súkromné investície ako aj export. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei - 0,45%, Hang Seng - 0,39%, CSI 300 - 0,55%.

Inflácia vo Veľkej Británii sa dostala na trojročné minimum. Inflácia sa v decembri roka 2019  znížila vo väčšej miere, ako sa očakávalo, ceny rástli v decembri medziročne o 1,3%. V novembri mal tento ukazovateľ hodnotu 1,5%. Analytici sa zhodli v tom, že ak Bank of England nepodnikne opatrenia na oživenie trhu, tak riskujú, že sa ekonomika dostane do inflačnej špirály. Ekonomika Nemecka rástla v roku 2019 o 0,6%, čo je najnižšia miera expanzie v krajine od roku 2013. Ide o výrazné zníženie rastu oproti roku 2018, čo analytici odôvodnili najmä slabším medzinárodným dopytom. V Turecku sa v roku 2019 drasticky zvýšil deficit po tom, čo vláda v snahe dostať hospodárstvo z recesie zvýšila štátne výdavky. Deficit v minulom roku predstavoval približne 2,9% z HDP krajiny. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 0,16%, CAC 40 - 0,14%, DAX - 0,18%.

Prezidentka Fed San Francisco, Mary Daly vyhlásila, že americká ekonomika by v budúcom roku už mala dosiahnuť infláciu vo výške 2%, čo je cieľová suma centrálnej banky. Ďalej predpokladá aj vyššiu mieru rastu miezd, ako v predchádzajúcich rokoch. Americkí investori v prvom týždni roka 2020 zainvestovali približne 24,7 miliárd USD do dlhopisových fondov, čo je najväčšia investícia počas jedného týždňa do amerických dlhopisov od roku 2013. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index + 0,32%, S&P500 + 0,19%, NASDAQ + 0,08%.

Mário Jičínský, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1129 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu