Správy Všetky články ›

Čínsky export v decembri prekonal všetky očakávania

Adam Matyó, forexpro.sk, 14.01.2020 22:00

Absolútna správa:

Export ázijského velikána v decembri rástol o 7,6% oproti minulému roku, ukázali dnes publikované dáta colnými orgánmi krajiny. Tento rast prekonal očakávania odborníkov viac ako dvojnásobne.Je to prvý rast exportu Číny od júla 2019 a najväčší rast od mája 2019. Rast exportu poukazuje na oživenie medzinárodného dopytu, keďže predbežná obchodná dohoda so Spojenými štátmi zvýšila nádej na ukončenie alebo aspoň na zmiernenie obchodnej vojny medzi dvoma najvýznamnejšími ekonomikami svetaPodpísanie prvej časti už spomínanej obchodnej dohody je naplánovaná práve na zajtra. Ako sme to už aj včera uviedli, USA odstránila Čínu zo zoznamu krajín, ktoré považuje za „menových manipulátorov“. Tieto pozitívne správy môžu viesť k ďalšiemu rastu čínskeho vývozu.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Perrigo Co PLC ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o vyše 11,82 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -54,86%). Rast cien akcií spôsobila správa, o predbežných výsledkoch spoločnosti za fiškálny rok 2019. Spoločnosť globálne zásobuje zdravotnícky sektor svojimi produktmi, ktoré sa využívajú v zdravotníctve.

Makro analýza dňa:

Ako sme to už spomínali, čínsky export po pol roku opäť rástol, a to o 7,6%. Veľký rast v decembri zaznamenal aj import Číny, ktorý sa zvýšil o 16,3%. Keď sa pozrieme na celý kalendárny rok 2019, export krajiny sa zvýšil o 0,5%, import sa však znížil o 2,8%. V piatok by sa mali zverejniť údaje o HDP za minulý rok. Oficiálne informácie ešte nie sú známe, ale riaditeľ štatistického úradu už naznačil, že krajina pravdepodobne dosiahne svoj cieľ rastu o 6 až 6,5%.  Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei +0,73%, Hang Seng -0,24%, CSI 300 -0,34%.

Člen predstavenstva ECB, Yves Mersch dnes vo Frankfurte nad Mohanom vyhlásil, že rast hospodárstva a inflácia v eurozóne sa stabilizoval oproti minulému rokuPodľa jeho slov menová politika centrálnej banky smeruje pozitívnym smerom a dokáže zastaviť spomaľovanie hospodárstva. Predseda automobiliek Renault a Nissan, Jean-Dominique Senard poprel informácie o tom, že Nissan uvažuje odchod z partnerstvaTalianska banková únia oznámila, že počet poskytnutých úverov pre nefinančný sektor v krajine sa znížil o 1,9% aj napriek nízkym úrokovým sadzbám. Pozitívnou správou je, že podiel neplatených úverov sa znížil na 1,7%, čo je najnižší podiel od roku 2010. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,13%, CAC 40 +0,08%, DAX +0,04%.

V Kanade v poslednom mesiaci roka 2019 klesla nezamestnanosť na úroveň 5,6%. V krajine zamestnali 35 200 nových zamestnancov, s čím prekonali odhady analytikov o vyše 10 000 pracovných miest. Tieto pozitívne správy by mohli zmierniť obavy týkajúce sa sily kanadského hospodárstva. Prezidentka Fed of Kansas City, Esther George dnes vyhlásila, že americká centrálna banka je oprávnená ponechať úrokové sadzby nezmenené vzhľadom na celkové zdravie amerického hospodárstva. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index -0,01%, S&P500 -0,20%, NASDAQ -0,33%.

Prečítané: 1173 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu