Správy Všetky články ›

USA vs Irán

Erik Kašuba, forexpro.sk, 03.01.2020 22:00

Absolútna správa:

Irán hrozí odvetou po americkom leteckom útoku v Bagdade, v ktorom bol zabitý v piatok Qassem Soleimani, veliteľa iránskych elitných síl Quds a architekta jeho rastúceho vojenského vplyvu na Blízkom východe. Pri útoku zomrel aj zástupca veliteľa Ľudových mobilizačných síl Abú Mahdí Muhandis. Nočný útok, ktorý povolil prezident Donald Trump, znamenal dramatickú eskaláciu v „tieňovej vojne“ na Blízkom východe medzi Iránom a Spojenými štátmi a ich spojencami, najmä Izraelom a Saudskou Arábiou. Americký útok sa podpísal na trhoch, v ktorých rástla neistota a klesala ochota riskovať. Ceny zlatého kovu zlata rastú spolu s cenami ropy Brent.

 

Investori zarobili na:

Spoločnosti Lamb Weston Holdings Inc, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o vyše 11,54% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 228,56%). Pruský rast cien akcií spoločnosti spôsobili pozitívne fiškálne výsledky za druhý kvartál roku 2020. Lamb Weston Holdings, Inc. pôsobí ako holdingová spoločnosť. Spoločnosť prostredníctvom svojich dcérskych spoločností vyrába a dodáva mrazené zemiakové výrobky. Ponúka najmä hranolky, pečené v peci zemiaky, obláčky, hranolky, plátky a pripravené výrobky zo zemiakov.

Makro analýza dňa:

Trh si polepšil a ceny akcií rástli najmä kvôli najnovšej pekinskej politickej podpory pre hospodárstvo, ktoré sa bude konať v novom roku. Čínska centrálna banka plánuje znížiť množstvo hotovosti, ktorú musia všetky banky držať ako rezervy, a uvoľňuje okolo 800 miliárd juanov (114,76 miliárd dolárov) do fondov na podporu spomaľujúcej sa ekonomiky. Najcennejší výrobca liehovín na svete Kweichow Moutai klesol o 4,6% na takmer štvormesačné minimum. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei - 0,76%, Hang Seng -0,32 %, CSI 300  -0,18 %.

Európske akcie v piatok skĺzli z rekordných maxím po tom, čo letecký útok USA v Iraku zabil najvyššieho iránskeho veliteľa a vyvolal napätie na Blízkom východe, pričom prudký nárast cien ropy vplýval na zásoby leteckých spoločností. Nová rakúska vláda dnes zverejnila programové vyhlásenia, v ktorom plánuje na jednu stranu znížiť dane zamestnancom a firmám, a na druhú stranu ma v úmysle presadiť vyššie dane a vyššie zaťaženie v podobe poplatkov najmä firmy, ktoré využívajú neekologické zariadenia a dopravné prostriedky, ktoré produkujú nadmerné množstvo oxidu uhličitého. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,52 %, CAC 40 +0,04 %, DAX -1,25%.

Desiatky občanov USA pracujúcich pre zahraničné ropné spoločnosti v južnom irackom ropnom meste Basra odchádzali z krajiny v piatok. Informovalo o tom ministerstvo ropy po tom, čo letecký útok  USA zabil najvyššieho iránskeho veliteľa v Iraku. Spoločnosť Tesla Inc porazila odhady Wall Street pre dodávky vozidiel vo štvrtom štvrťroku v piatok, podporené vyšším dopytom po sériovo vyrábaných sedanoch typu 3.Tesla uviedol, že podľa údajov IBES z Refinitivu dodal vo štvrtom štvrťroku 112 000 vozidiel, z toho 92 550 vozidiel 3 sedany a 19 450 SUV vozidiel S / X, čo je nad očakávania 104 960 vozidiel. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index - 0,76%, S&P500 - 0,69%, NASDAQ -0,70%.

Prečítané: 859 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


  • Josef | 07.01.2020 @ 13:30

    Stínová válka po atentátu v Bagdádu na iráckého generála K. Solejmáního pokračuje nehorázným oboustranným vyrožováním.Kdy a kde dojde k odvetnému úderu je nemožné odhadnout.Odvetné útoky lze očekávat ve dvou směrech a to na SA a Izrael.USA jsou v současnosti pro Irán velmi těžká váhová kategorie,jen špitnutí ajjatoláha,že iránskému národu nebude nikdo vyhrožovat ,je trochu odpovědí na vypjatou situaci v této oblasti.

Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu