Správy Všetky články ›

Turecko predstavilo svoje prvé elektrické auto

Dominik Horváth, Forexpro.sk, 27.12.2019 21:32

Absolútna správa:

Turecko predstavilo prototypy svojich domácich elektroautomobilov v piatok, keď vláda oznámila rozsiahle stimuly na podporu ambícií prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vytvoriť vozidlo vyrobené v Turecku. Jeho cieľom je vyrobiť až 175 000 ročne elektromobilu v projekte, ktorý by mal za 13 rokov stáť 22 miliárd lir (3,7 miliardy dolárov). Automobily bude vyrábať spoločnosť TOGG, ktorá založí vo výrobnom stredisku v Burse svoju prvú výrobnú linku. Očakáva sa, že projekt prispeje do tureckého hospodárstva 50 miliárd dolárov v priebehu 15 rokov.

Investori zarobili na:

Spoločnosti CenturyLink Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o viac ako 2,82 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov – 64,88 %). Akcie spoločnosti CenturyLink Inc vzrástli po celkovom pozitívnom sentimente investorov v technologickom sektore. CenturyLink Inc. je komunikačná spoločnosť, ktorá poskytuje komunikačné služby vrátane hlasového, miestneho a diaľkového, sieťového prístupu.

Makro analýza dňa:

Začiatok obchodovania v Ázii bol v piatok pokojný. Čínska centrálna banka v piatok zverejnila návrh pravidiel upravujúcich likvidáciu zlyhania podnikových dlhopisov v snahe posilniť riadenie rizika. Okrem toho boli v Ázii zverejnené viaceré makroekonomické dáta. HDP Vietnamu v štvrtom kvartáli vzrástol o 6,97% medziročne odhad bol 6,90%. Novembrová priemyselná výroba v Japonsku klesla o 8,1% medziročne, v súlade s odhadmi. Okrem toho Japonská centrálna banka včera oznámila, že v januári plánuje držať súčasné tempo nákupov dlhopisov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei – 0,36 %, Hang Seng + 0,1,30 %, CSI 300 – 0,10 %.

Európska únia bude možno potrebovať predĺžiť termín rozhovorov o nových obchodných vzťahoch s Britániou. Povedala to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen v piatok v rozhovore pre francúzsky denník Les Echos. Približne 60 investorov začalo so žalobou dánskej banky Danske Bank o 224 miliónov dolárov z dôvodu údajného prania špinavých peňazí, uviedli ich právnici v piatok. Volkswagen uviedol, že pri výrobe elektrických automobilov dosiahne kľúčový cieľ skôr, ako sa pôvodne predpokladalo. Nemecká automobilka vyrobí jeden milión elektrických vozidiel do konca roku 2023, teda o dva roky skôr, ako bolo plánované.Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,21 %, CAC 40 + 0,13  %, DAX + 0,27 %.

Wall Street sa v piatok pohyboval na rekordných maximách, keďže investori boli podporený optimizmom ohľadne obchodného prímeria medzi USA a Čínou a zlepšujúcou sa globálnou ekonomikou. Všetky tri hlavné akciové indexy v USA sa otvorili na rekordných úrovniach, keď obchodníci fandili priaznivým ekonomickým údajom z Číny. Zásoby ropy podľa agentúry EIA minulý týždeň klesli o 5,47 milióna barelov na čo ropa zareagovala nárastom na trojmesačné maximá. Spoločnosť Tesla Inc. začne prvý krát dodávať automobily vyrobené v Číne v pondelok, čo je významný míľnik pre spoločnosť Elona Muska.Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +0,08 %, S&P500 -0,06 %, NASDAQ -0,17 %.

Dominik Horváth, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 479 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu