Správy Všetky články ›

Akcie rozvíjajúcich sa trhov slábnu

Erik Kašuba, forexpro.sk, 26.12.2019 22:00

Absolútna správa:

Napriek silnému začiatku tohto desaťročia v roku 2010, akcie rozvíjajúcich sa trhov nedosiahli výkonnosť vyspelých trhových rovesníkov a boli vyvážené udalosťami, ako je výpredaj na čínskom trhu, dlhové krízy v Turecku a Argentíne a obchodná vojna Sino-USA. Index akcií MSCI na rozvíjajúcich sa trhoch sa od začiatku roka 2010 zvýšil iba o 15%, zatiaľ čo index MSCI World priniesol v tomto období masívny 104% výnos. Thajsko, Filipíny a Taiwan viedli rozvíjajúce sa trhy so ziskom viac ako 50% za posledné desaťročie, zatiaľ čo Grécko, Turecko a Česká republika skončili na tomto zozname so zápornými výnosmi.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Amazon Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o viac ako 4,36 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov +554,69 %). Akcie maloobchodného gigantu Amazon Inc vzrástli po tom, čo správa spoločnosti Mastercard ukázala, že americkí nakupujúci počas sviatočnej nákupnej sezóny strávili viac online, pričom predaje v elektronickom obchode dosiahli rekordnú úroveň.

Makro analýza dňa:

Čína je v úzkom kontakte so Spojenými štátmi americkými pri podpise obchodnej dohody fázy 1, uviedlo ministerstvo obchodu krajiny a dodalo, že obe strany ešte stále podpisujú potrebné postupy. Spoločnosť Nissan Motor klesla o 3,1% na poslednú najnižšiu hodnotu, ktorá sa zaznamenala v septembri 2011 po tom, čo jej Jun Seki, jej viceprezident a bývalý uchádzač o pozíciu výkonného riaditeľa uviedol, že odchádza z firmy, aby sa stal prezidentom spoločnosti Nidec Corp. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei +0,60 %, Hang Seng -0,15 %, CSI 300 +0,88 %.

 

Európske akcie sa v utorok, v skrátenom dovolenkovom týždni, obchodovali takmer na historicky najvyšších hodnotách. Pomohol tak optimizmus ohľadom svetového hospodárskeho výhľadu v priebehu obchodných rozhovorov medzi USA a Čínou. Dnes boli európske akciové trhy zatvorené. Nálada investorov dostala podporu do nového roka, keď došlo k zjavnému zmierneniu dvoch najväčších rizík pre globálny rast: dlhotrvajúca obchodná vojna v Číne a neistý odchod Británie z Európskej únie. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50  -0,06 %, CAC 40 0,00  %, DAX -0,13 %.

Americké akcie mierne vzrástli uprostred pretrvávajúceho optimizmu v bezprostrednom obchode medzi USA a Čínou. Počiatočné žiadosti o štátne dávky v nezamestnanosti sa znížili o 13 000 na sezónne očistené 222 000 za týždeň končiaci sa 21. decembra. Štvrtková správa o nárokoch tiež ukázala, že počet ľudí poberajúcich dávky po počiatočnom týždni pomoci klesol o 6 000 na 1,72 milióna. Štvortýždňový kĺzavý priemer tzv. Pokračujúcich pohľadávok stúpol o 19 250 na 1,70 milióna. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +0,24 %, S&P500 +0,28 %, NASDAQ +0,62 %.

Prečítané: 473 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu