Správy Všetky články ›

Tesla sa zadlžuje

Erik Kašuba, forexpro.sk, 23.12.2019 22:00

Absolútna správa:

Americký výrobca elektrických vozidiel Tesla Inc a skupina čínskych bánk sa dohodli na novom 10 miliárd juanov (1,4 miliardy amerických dolárov), čo predstavuje päťročnom úverovom nástroji pre svoju závodnú pobočku v Šanghaji. Nová pôžička sa čiastočne použije na splatenie predchádzajúcich 3,5 miliárd juanov a zvyšok by sa mal použiť v továrni a na operácie spoločnosti Tesla v Číne. Úroková sadzba novej pôžičky bude viazaná na 90% jednoročnej referenčnej úrokovej sadzby Číny, rovnako ako bola jeho prvá pôžička vo výške 3,5 miliardy juanov. Toto je miera, ktorú čínske banky ponúkajú svojim najlepším klientom.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Apache Corp., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o viac ako 17,64 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov -1,21 %). Akcie spoločnosti prudko vzrástli z dôvodu správy o vytvorení spoločenstva so spoločnosťou Total na objavenie nového ťažobného bloku pod názvom 58. Spoločnosť Apache je nezávislá energetická spoločnosť, ktorá objavuje, produkuje a distribuuje zemný plyn, ropu a tekutý zemný plyn.  

Makro analýza dňa:

Čínska vláda dnes oznámila svoje ekonomické plány na nasledujúci rok, v rámci ktorých by mala od začiatku januára 2020 znížiť dovozné clá na stovky produktov od mrazeného bravčového mäsa až po niektoré vybrané typy polovodičov. Zníženie ciel zasiahne viac ako 850 produktov a clo na mrazene bravčové mäso by malo klesnúť z aktuálnych 12% na 8%Taktiež prisľúbila väčšiu otvorenosť a prístup ku svojmu energetickému a telekomunikačnému trhu. Podľa agentúry bloomberg uvedené kroky nesúvisia s obchodnou vojnou medzi USA a Čínou, ale ich cieľom je podporiť domácu ekonomiku, ktorej rast kvartálne spomaľuje, nakoľko v prvom kvartály aktuálneho roku rast čínskej ekonomiky predstavoval 6,4%, v druhom kvartály poklesol na 6,2% a v tretom už na 6%. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei + 0,002 %, Hang Seng + 0,13 %, CSI 300 -1,25 %.

 

Európske akcie sa v pondelok mierne znížili po tom, čo sa v predchádzajúcom období priblížili k rekordnému maximu, keďže investori zamkli niektoré nedávne zisky v napätom obchodovaní pred vianočnými sviatkami. Investori mali na konci týždňa viac dôvodov na povzbudenie, keď britský parlament schválil dohodu premiéra Borisa Johnsona s Brexitom a prezident USA Donald Trump s tým, že Washington a Peking podpíšu počiatočný obchodný pakt „veľmi skoro“. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50  0,00 %, CAC 40 + 0,13  %, DAX – 0,13 %.

Nové objednávky na kľúčové investičné produkty vyrobené v USA sa v novembri sotva zvýšili a objem dodávok klesol, čo naznačuje, že obchodné investície zostanú pravdepodobne brzdou hospodárskeho rastu v štvrtom kvartály aktuálneho roka. Tieto objednávky sa v novembri zvýšili medziročne o 0,7%. Spoločnosť Boeing oznámila, že v januári pozastaví výrobu svojho najpredávanejšieho prúdového lietadla 737 MAX, môžu za to najmä predošlé dve smrteľné nehody s týmto typom lietadiel. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +0,34 %, S&P500 +0,10 %, NASDAQ +0,17 %.

Prečítané: 672 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu