Správy Všetky články ›

Fúzia PSA s Fiat Chrysler vo finále

Mário Jičínský, forexpro.sk, 18.12.2019 22:00

Absolútna správa:

Európske automobilky PSA a Fiat Chrysler vstúpili do záväznej dohody o fúzií. Predstavenstvo spoločnosti Fiat Chrysler dnes schválilo fúziu s PSA. Držitelia akcií FCA získajú za každú svoju akciu tejto firmy jednu akciu v novej spoločnosti. Čínska automobilka DongFeng oznámila, že spätne odkúpi niektoré akcie PSA a bude držať 4,5% podiel v zlúčenej spoločnosti po fúzii. Aktuálne má v PSA 12% podiel.

Investori zarobili na:

Spoločnosti , ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o viac ako 4,53% (výkonnosť v horizonte 5 rokov + 119,85%). Dôvodom rastu bolo oznámenie plánovanej akvizície spoločnosti Dynetics, čo väčšina analytikov prijala veľmi pozitívne. Leidos, predtým známy ako Science Applications International Corporation, je americká obranná, letecká, informačno-technológická a biomedicínska výskumná spoločnosť so sídlom v Restone vo Virgínii, ktorá poskytuje vedecké, inžinierske, systémové integrácie a technické služby.

Makro analýza dňa:

Krátko po polnoci zverejnilo Japonsko svoju obchodnú bilanciu za november na úrovni -82,1 miliárd jenov, čo je však lepšia hodnota ako očakávaných -369 mld. jenov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei – 0,55%, Hang Seng + 0,15%, CSI 300 – 0,22%.

Nemecká podnikateľská klíma podľa inštitútu Ifo vzrástla v decembri z úrovne 95,1 bodu na 96,3 bodu, čo je najvyššia hodnota od júna tohto roka. Veľká Británia zverejnila index spotrebiteľských cien za november, ktorý na medziročnej báze stagnoval na úrovni 1,5%. Spotrebiteľská inflácia v eurozóne však vzrástla z 0,7% na 1,0%, čo je však stále ďaleko od cieľa ECB. Za rýchlejším tempom rastu je hlavne rast cien potravín. Americký Senát včera schválil sankcie voči firmám v súvislosti s plynovodom Nord Stream 2, ktorý bude privádzať plyn z Ruska do Nemecka. Benoît Cour sa v prejave pri príležitosti konca jeho mandátu vo výkonnej rade ECB vyjadril, že ECB by mala objasniť, že v strednodobom horizonte plánuje zabezpečovať dosiahnutie 2% inflačného cieľa, a oznámiť, aké výsledky inflácie možno podľa nej v bežných časoch považovať za prijateľné. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 0,17%, CAC 40 – 0,15%, DAX – 0,49%.

Spotrebiteľská inflácia v Kanade vzrástla v novembri na medziročnej báze z 1,9% na 2,2%. Spojené štáty by mohli zdvihnúť clá na európskej tovar, aby znížili svoj obchodný deficit so starým kontinentom, povedal v médiách americký obchodný splnomocnenec Robert Lighthizer. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index - 0,08%, S&P500 – 0,04%, NASDAQ +0,05%.

Mário Jičínský, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 585 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu