Správy Všetky články ›

Americká zamestnanosť opäť rastie

Dominik Horváth, forexpro.sk, 17.12.2019 22:00

Absolútna správa:

Americké pracovné miesta sa v októbri zvýšili z 18-mesačného minima a prepúšťanie prudko pokleslo, čo zmierňuje obavy ktoré naznačovali, že dopyt po pracovníkoch oslabuje. Pracovné príležitosti a miera dopytu po pracovnej sile vzrástli za október o 235 000 na 7,27 milióna, uviedlo ministerstvo práce vo svojom mesačnom prieskume. Októbrový nárast počtu pracovných miest naznačuje, že rast pracovných miest by mohol zostať solídny. Potvrdzuje to aj ukazovateľ zamestnanosti nonfarm payrolls, ktorý meria počet nových pracovných miest mimo poľnohospodársky sektor v Amerike, ktorý v novembri  vzrástol o 266 000 pracovných miest, najviac za 10 mesiacov.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Mosaic Co., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o viac ako +3,44% (výkonnosť v horizonte 5 rokov -15,16%). Rast akcií spoločnosti Mosaic Co. zapríčinili pozitívne správy o vývoji obchodnej vojny medzi USA a Čínou hlavne ohľadne znižovania ciel na poľnohospodárske výrobky. Spoločnosť  vyrába a distribuuje rastlinné živiny poľnohospodárskym komunitám nachádzajúcim sa v Severnej Amerike a v ďalších krajinách. Spoločnosť Mosaic Co. produkuje asi 75% ročnej produkcie fosfátov a asi 40% výroby potaše v Amerike.

Makro analýza dňa:

Americko-čínsky obchodný optimizmus a ubezpečujúce čínske makroekonomické údaje mali za následok, že ázijské a rozvíjajúce sa trhy dosiahli 18-mesačné maximum. Čína poskytne Bielorusku pôžičku pol miliardy dolárov. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na oznámenie bieloruskej vlády. Podľa bieloruského ministerstva financií pôžičku zaistí šanghajská pobočka Čínskej rozvojovej banky. Toyota Motor Company odhaduje globálny predaj áut počas roka 2020 na 10,77 milióna vozidiel. Spoločnosť by sa tak priblížila k svetovej jednotke, nemeckému Volkswagenu. Miera nezamestnanosti v Hongkongu vzrástla na úroveň 3,2% pričom analytici odhadovali jej zotrvanie na 3,1% hodnote. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei + 0,47 %, Hang Seng + 1,22 %, CSI 300 + 1,36 %.

 

Európske akcie skĺzli z rekordných úrovní kvôli správam, že britský premiér Boris Johnson je pripravený na tvrdé vyjednávanie v rozhovoroch o Brexite. Premiér Boris Johnson sa vyjadril, že využije svoju kontrolu nad parlamentom na zastavenie akéhokoľvek predĺženia prechodného obdobia Brexitu po roku 2020. Okrem toho boli zverejnené v Európe viaceré makroekonomické dáta. Počet nových zaregistrovaných áut v Nemecku klesol o 3% na 9,7% úroveň. Celkovo sa však predaj nových osobných áut v EÚ v novembri medziročne zvýšil o 4,9% na 1,18 mil.  pričom stúpa už 3. mesiac za sebou. Obchodná bilancia Európskej únie vzrástla na 28 miliárd pričom analytici odhadovali pokles na 17 miliárd. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 0,73 %, CAC 40 – 0,39 %, DAX – 0,89 %.

 

Americké akcie sa v utorok pohybovali blízko rekordných úrovní štvrtý deň v rade, pretože dôvera investorov v americké hospodárstvo bola posilnená makroekonomickými pozitívnymi údajmi o bývaní a výrobe. Federálny rezervný systém v utorok uviedol, že priemyselná produkcia vzrástla minulý mesiac o 1,1% po poklese v októbri o 0,9%. Počet novo začatých amerických stavieb v novembri stúpol na 1,37 milióna, trhový odhad bol 1,35 milióna. Rozhodnutie spoločnosti Boeing o zastavení výroby najpredávanejších lietadiel 737 MAX zapojených do dvoch smrteľných nehôd ovplyvní ekonomiku a zamestnanosť v USA, ale problémy s týmto zastavením by mali byť krátkodobé a sústredené v oblastiach, kde sa nachádzajú dodávatelia hovoria vedúci pracovníci spoločnosti. Najväčšie zastavenie montážnej linky za viac ako dve desaťročia v Boeingu zníži rast hrubého domáceho produktu Ameriky za prvý štvrťrok 2020 o pol percentuálneho bodu tvrdí Michael Froli, analytik JP.Morgan. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +0,10 %, S&P500 +0,16 %, NASDAQ +0,10 %.

 

Dominik Horváth analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 537 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu