Správy Všetky články ›

Výmena stráží na vedúcich pozíciách Googlu

Dominik Cisár, forexpro.sk, 04.12.2019 22:00

Absolútna správa:

Zakladatelia technologickej spoločnosti Google Larry Page a Sergey Brin odstupujú z vedenia materskej spoločnosti Alphabet, ich miesto v čele konglomeráte zaujme generálny riaditeľ Googlu Sundar Pichai. Page a Brin to dnes oznámili na blogu Googlu s tým, že na činnosti Alphabet sa budú naďalej podieľať ako aktívny členovia predstavenstva, akcionári a spoluzakladatelia. To znamená, že nový CEO bude síce riaditeľom celého holdingu, no hlavné kroky aj naďalej zostávajú v réžii zakladateľov s najvyššími právami.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Expedia Group Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o vyše 6,25 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 31,68 %). Spoločnosť pôsobí ako internetový portál pre cestovateľov. Ponúka širokú škálu leteniek a zahraničných pobytov pre ľudí, čo túžia po dovolenkách ale aj pre malé podniky na plánovanie obchodných ciest. Expedia Group pôsobí celosvetovo.

Makro analýza dňa:

Japonský výrobca herných konzol a videohier Nintendo dnes oznámil, že 10. decembra oficiálne uvedie svoju novú hernú konzolu na trh v Číne. Bude sa tu predávať za 2 099 CNY (269 EUR), partnerom bude čínska technologická skupina Tencent. Kompozitný PMI Číny za november medzimesačne vzrástol o 1,3 bodu na 53, po najväčšej expanzii súkromného sektora od začiatku minulého roka. Svetová banka dnes zlepšila odhad tohtoročného rastu ruskej ekonomiky na 1,2%, zatiaľ čo doteraz počítala s 1% rastom. V nasledujúcich 2 rokoch ďalej očakáva zrýchľovanie rastu, ku ktorému by mali prispieť vyššie štátne výdavky a uvoľnenejšia menová politika. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei – 1,05 %, Hang Seng – 1,25 %, CSI 300 – 0,03 %.

Záujem o akcie saudskoarabskej štátnej ropnej spoločnosti Saudi Aramco je výrazne vyššia, než sa predpokladalo. Veľkí investori zatiaľ predložili objednávky na akcie za 50,4 mld. USD. Európa sa potýka s bezprecedentnými klimatickými zmenami, úbytkom druhov a vyčerpávaním prírodných zdrojov. Európska únia nedosiahne klimatických cieľov na rok 2030 bez rýchlej zmeny prístupu, čo dnes uviedla správa Európskej environmentálnej agentúry (EEA). Kompozitný PMI v Eurozóne za november zostal na minulo mesačnej úrovni 50,6 bodu, pričom odhady ukazovali na pokles. Nemecký PMI však za november rástol no tento rast negoval pokles z Francúzska. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 1,36 %, CAC 40 + 1,27 %, DAX + 1,16 %.

Americká Snemovňa reprezentantov odhlasovala sankcie na čínske predstaviteľa kvôli porušovaniu ľudských práv. Aj napriek týmto správam sa očakáva, že prvá fáza obchodnej dohody sa uskutoční ešte predtým, než vstúpia tieto clá do platnosti, čo má byť 15. decembra. Prezident Trump sa však v Anglicku vyjadril, že pre neho obchodná dohoda nemá žiadny deadline. Kompozitný PMI si za november v Amerike výrazne polepšil, keď vzrástol o 1,1 bodu na 52. Index vzrástol na obidvoch stranách, výrobný aj index služieb. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index + 0,54 %, S&P500 + 0,73 %, NASDAQ + 0,54 %.

Prečítané: 811 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu