Správy Všetky články ›

Trump spôsobil obavu na trhoch

Adam Hrdlička, forexpro.sk, 03.12.2019 22:00

Absolútna správa:

Akciové trhy negatívne reagujú na Trumpové vyhlásenia ohľadom obchodnej dohody s Čínou. Vyhlásil, že vidí malé šance na uzatvorenie obchodnej dohody do konca tohto roka. Okrem obchodných nezhôd s Čínou sa USA rozhodlo pohroziť aj Európskej únii ohľadne nedovolenej pomoci spoločnosti Airbus. WTO v svojom šetrení usúdila, že Európska únia neprestala s nelegálnou dotáciou pre Airbus a preto potvrdila clá zo strany USA. Spojene štáty vedú aj ďalší boj s Francúzskom, kvôli digitálnej dani na technologické giganty. USA pohrozilo 100 % clami na francúzske víno, syry a ďalšie produkty. Francúzsky minister financií na to reagoval slovami, že môže prísť silná európska odveta.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Crown Castle International Corp, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o vyše 2,44 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 67,90 %). Spoločnosť pôsobí v oblasti nehnuteľností. Vlastní, prevádzkuje a prenajíma satelitné veže a inú infraštruktúru pre bezdrôtovú komunikáciu. Crown Castle ponúka bezdrôtové komunikačné pokrytie a infraštruktúru v USA a Austrálii.

Makro analýza dňa:

Z Ázie dnes málo makroekonomických dát. Hrubý domáci produkt Južnej Kórei v tretom kvartáli vzrástol o 0,4 %, medziročný nárast HDP je na úrovni 2 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei – 0,64 %, Hang Seng – 0,20 %, CSI 300 +0,39 %.

Predaj automobilov v Nemecku zaznamenal výrazný nárast za november na úrovni 10 %. Od začiatku roka do novembra sa v Nemecku predalo približne 3,3 milióna aut, medziročný nárast je na úrovni 4 %. Avšak produkcia automobilov klesla o 9 % v tomto roku, pre Nemecko sú automobilky hlavným ťahúňom ich ekonomiky. Francúzsky deficit štátneho rozpočtu sa v októbri medzimesačne znížil na 108 mld. eur, avšak medziročne narástol z 87 mld. eur. V Španielsku sa zvýšili počet evidovaných ľudí na úrade prace o 20 500, celkový počet nezamestnaných je na úrovni 3,2 milióna ľudí. Britské PMI v stavebníctve sa v novembri mierne zvýšilo, medzimesačne o 1,3 b. na 45,3 b. Ceny výrobných podnikov v eurozóne klesajú už tretí mesiac za sebou, v októbri klesli ceny o – 1,9 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 0,43 %, CAC 40 – 1,03 %, DAX + 0,19 %.

Index ISM podnikateľského prostredia v New Yorku vzrástol v novembri na svoje sedemmesačné maximum z 47,7 b. na 50,4 b., pritom v septembri bol na svojom tohto ročnom minime 42,8 b. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index – 1,01 %, S&P500 – 0,71 %, NASDAQ – 0,55 %.

Adam Hrdlička, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

 

Prečítané: 818 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu