Správy Všetky články ›

Trump obnoví clá

Roman Lechovič, Forexpro.sk, 02.12.2019 22:00

Absolútna správa:

Prezident USA Donald Trump dnes oznámil, že Spojené štáty okamžite znovu zavedú clá na oceľ a hliník dovážané z Argentíny a Brazílie. Prezident to uviedol na svojom twitterovom účte. "Brazília a Argentína masívne devalvovali svoju menu, čo nie je dobré pre našich poľnohospodárov," napísal Trump a dodal: "S okamžitou platnosťou obnovím sadzby na všetku oceľ a hliník dodávanej z týchto krajín do Spojených štátov."

Investori zarobili na:

Spoločnosti Cimarex Energy, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o vyše 3% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -53,76%). Spoločnosť skúma a ťaží ropu a zemný plyn. Tieto činnosti vykonáva najmä v štátoch  Oklahoma, Kansas, Louisiana a Texas.

Makro analýza dňa:

Škody po nepokojoch v Hongkongu dosahujú v 3. kvartáli  2 percentuálne body medziročného rastu HDP tohto mesta, uviedol tamojší minister financií Paul Chan. Ďalej tu výrazne poklesli aj maloobchodné tržby v októbri a to medziročne o 24,3% Japonská vláda zvažuje rozsiahly program na podporu ekonomiky, ktorej zotavenie brzdí americko-čínska obchodná vojna. Minúť za neho podľa sobotňajšieho vydania denníka Nikkei plánuje cez 10 biliónov jenov. Časť stimulačného balíčka chce pokryť vydaním ďalších dlhopisov, ktoré by mali pokryť výpadky z daňových príjmov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei + 1,01%, Hang Seng + 0,37%, CSI 300 + 0,19%.

WTO dospela k záveru, že EÚ doteraz úplne neukončila subvencovanie výrobcu leteckej techniky Airbus. Agentúre Reuters to povedali zdroje oboznámené so situáciou. Rozhodnutie zrejme umožní Spojeným štátom zachovať clá na európske tovary, ktoré Washington zaviedol tento rok v októbri. Novembrový index nákupných manažérov PMI v eurozóne vzrástol na 46,9 bodov, pričom odhad bol na úrovni 46,6 bodov. Rast eurozóny zostáva slabý. Táto slabosť bola spôsobená predovšetkým globálnymi faktormi. Výhľad svetovej ekonomiky zostáva pomalý a neistý. Môžem vás uistiť, že ECB má ambície hrať svoju úlohu v súlade so svojím mandátom, uviedla tak dnes guvernérka ECB Lagardová. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 2,08%, CAC 40 - 2,01%, DAX  - 2,05%.

Brazílski oceliari hovoria, že sú "zmätení" z Trumpová rozhodnutia ohľadom ciel. Neexistuje žiadna vládna snaha umelo devalvovať brazílsky real. Trumpová rozhodnutie o clách je "odvetou" proti Brazílii, ktorá ide proti duchu partnerstva medzi dvoma krajinami. Clá v konečnom dôsledku ublíži americkým ocelářům, ktorí závisí na brazílskom vývozuIndex nákupných manažérov PMI v USA vzrástol v novembri podľa spresnených údajov na 52,6 bodov oproti odhadu 52,2 bodov. Tržby z internetového predaja v USA o tohtoročnom čiernom piatku dosiahli rekordnú úroveň  7,4 miliardy USD . Medziročne sa tak zvýšili takmer o pätinu, a to na úkor kamenných obchodov. Vyplýva to z údajov spoločnosťou Adobe Analytics a RetailNext. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index -0,95%, S&P500 -0,70%, NASDAQ - 1,12%.

Prečítané: 1032 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu