Správy Všetky články ›

ECB neráta s recesiou

Adam Hrdlička, forexpro.sk, 15.11.2019 22:00

Absolútna správa:

Podľa viceguvernéra ECB Luis De Guindos nie je šanca, že ekonomika Európy sa ocitne v recesii, mysli si že to je veľmi nepravdepodobne. Predpokladá však, že ekonomika EÚ bude dlhšie fungovať pod svojim reálnym potenciálom výkonnosti. "Recesia je veľmi nepravdepodobnou udalosťou, ktorá sa nestane," povedal De Guindos. Ďalej poukázal na potrebu, ďalších monetárnych opatrení, ktoré by mali pomôcť so spomaľujúcou sa európskou ekonomikou avšak neuviedol o aké ďalšie nástroje by sa malo jednať. Nezabudol ani opäť vyzvať krajiny EÚ aby použili stimuly na oživenie svojich domácich ekonomík.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Applied Materials, Inc, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o + 8,95 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 171,95 %). Spoločnosť sa zaoberá výrobou polovodičov. Medzi zákazníkov spoločnosti patria výrobcovia polovodičových doštičiek a integrovaných obvodov, displeje z tekutých kryštálov s plochými panelmi, solárne články a moduly a ďalší výrobcovia elektronických zariadení.

Makro analýza dňa:

Ceny novo postavených čínskych domov sa v októbri medziročne zvýšili o 7,8 % v 70 mestách Číny. Obchodná bilancia Indonézie sa neočakávane dostala do prebytku vo výške 0,16 mld. USD. Japonská priemyselná produkcia sa medzimesačne za október zvýšila o 1,7 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei + 0,70 %, Hang Seng + 0,01 %, CSI 300 – 0,74 %.

Európska investičná banka sa už nebude podieľať na financovaní projektov, ktoré využívajú fosílne paliva a naopak zameria sa na projekty ochraňujúce klímu. Na stôl WTO pristála žiadosť 15 krajín. Medzi krajiny patri aj USA, India a ďalšie, ktoré žiadajú od Veľkej Británie a EÚ kompenzáciu za problémy s Brexitom v medzinárodnom obchode. Kompenzácia pre tieto krajiny by sa mala tykať zníženia ciel. Obchodná bilancia sa v eurozóne medzimesačne zvýšila na 18,7 mld. EUR, zo 14 mld. EUR, export EÚ sa zvýšil  v tomto roku o 5,2 % a import vzrástol iba o 2,1 %. Inflácia v eurozóne naďalej klesá pod stanovený ciel ECB, v októbri sa ocitla na úrovni 0,7 %, čo je výrazný pokles oproti minulému roku v októbri, keď inflácia EÚ bola na úrovni 2,3 %. Taliansko si mierne polepšilo v obchodnej bilancii a medzimesačne sa zvýšila z 2,6 mld. EUR na 2,77 mld. EUR. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,62 %, CAC + 0,65 %, DAX + 0,47 %.

Priemyselná výroba sa v USA znížila omnoho viac ako očakávali analytici a to až o - 0,8 %, tento pokles je navýši od mája 2018. Medzi hlavný dôvod tohto poklesu patri štrajk, ktorý sa konal v spoločnosti GM ten spôsobil aj - 7,1 % prepad automobilovej produkcie. V októbri maloobchodný predaj v USA mierne vzrástol o 0,3 %, čím si zlepšil svoj minulo mesačný pokles o - 0,3%. Americky minister obchodu predpokladá, že USA a Čína sa blížia k podpisu prvej časti obchodnej dohody. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index + 0,80 %, S&P500 + 0,77 %, NASDAQ + 0,73 %.

Adam Hrdlička, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 352 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu