Správy Všetky články ›

FED čelí pochybnostiam ohľadom repo sadzieb

Mário Jičínský, forexpro.sk, 14.11.2019 22:00

Absolútna správa:

Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell tento týždeň uviedol, že krátkodobé úrokové sadzby sú späť pod kontrolou. Štvrtkové sadzby na konci tohto roka sú na úrovni 3,25%, čo je o zhruba jeden a pol percentuálneho bodu viac oproti ich dnešnej úrovni. Centrálna banka pumpuje likviditu na trh od 17. septembra po tom, čo sadzba jednodňových repo obchodov vyskočila z približne 2% až na 10%. FED tiež začal minulý mesiac nakupovať štátne pokladničné poukážky na doplnenie rezerv do systému. Bank of America tvrdí, že FED upokojil trh krátkodobo, potrebuje však vypracovať dlhodobý plán.

Investori zarobili na:

Spoločnosti NetApp Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 3,18% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 46,21%). Dôvodom tohto rastu bolo zverejnenie hospodárskych výsledkov za druhý kvartál fiškálneho roka 2020, pričom zisk na akciu prekonal očakávania analytikov o vyše 16 %, tržby však mierne sklamali o 0,65%. Spoločnosť NetApp, Inc. poskytuje riešenia na správu úložísk a dát. Riešenia spoločnosti v oblasti ukladania dát zahŕňajú špecializovaný hardvér, softvér a služby, ktoré poskytujú správu úložiska pre otvorené sieťové prostredia. NetApp slúži podnikom, vládnym agentúram a univerzitám na celom svete.

Makro analýza dňa:

Štvrtok otvorili krátko po polnoci nové dáta z Japonska. Konkrétne sa jednalo o prvý odhad HDP v treťom kvartáli, ktoré na medziročnej báze vzrástol len o 0,1%, pričom sa očakával rast o 0,2%. Austrália zverejnila mieru nezamestnanosti, ktorá v októbri vzrástla z 5,2% na 5,3% podľa očakávania analytikov. Priemyselná produkcia Číny spomalila tempo rastu z 5,8% na 4,7%, udržuje si však solídne hodnoty. Miera nezamestnanosti v druhej najväčšej ekonomike sveta klesla z 5,2 % na 5,1%. Čína oznámila, že odo dneška zruší obmedzenia na dovoz americkej hydiny. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei – 0,76%, Hang Seng – 0,93%, CSI 300 + 0,15%.

Nemecké HDP podľa prvých odhadov vzrástlo v treťom kvartáli o 0,1% oproti poklesu o 0,2% v druhom kvartáli. Britské maloobchodné predaje klesli v októbri o 0,1%, trh však očakával rast o 0,2%. Zverejnený bol aj odhad rastu celej ekonomiky eurozóny v treťom kvartáli. Medziročne vykázal HDP rast o 1,2%, čo je o 0,1% viac ako v prvom kvartáli tohto roku. Nemecká automobilka Volkswagen včera vo svojom závode v americkom Chattanooga začala výstavbu linky pre výrobu elektromobilov. Firma už na začiatku roka oznámila, že do rozšírenia závodu investuje 800 mil. USD a vytvorí v ňom tisícku nových pracovných miest. Úradníci EÚ rokujú s akcionármi o zmene pravidiel MiFID II. Komisia tiež údajne zvažuje, že odstráni alebo zníži pravidlá, ktoré zaväzujú investorov obchodovať akcie v EÚ. Nemecký minister financií Scholz hovorí, že nemecká ekonomika nie je v kríze a pre jej stimuláciu nie je dôvod. Podľa Scholza porastie nemecká ekonomika v budúcom roku rýchlejšie, je v tomto ohľade mierne optimistický. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 0,29%, CAC 40 – 0,10%, DAX – 0,38%.

Zásoby čierneho zlata vykázali za uplynulí týždeň pokles o 1,229 mil. barelov. OPEC očakáva, že dopyt po jeho rope budúci rok klesne, pretože konkurencia ťaží viac, aj keď na globálnom trhu je menší prebytok ropy. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index + 0,01%, S&P500 + 0,09%, NASDAQ – 0,04%.

Mário Jičínský, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 347 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu