Správy Všetky články ›

Tesla plánuje prvú európsku továreň

Dominik Horváth, forexpro.sk, 13.11.2019 22:00

Tesla postaví svoje prvé európske výrobné a dizajnérske stredisko neďaleko Berlína, pričom získa prestížne označenie vozidiel „Made in Germany“.

Absolútna správa:

Výkonný riaditeľ spoločnosti Tesla, Elon Musk oznámil tento krok v utorok na prestížnom odovzdávaní cien nemeckých automobilov a uviedol, že nový závod bude vyrábať batérie, pohonné jednotky a autá, počnúc športovým úžitkovým vozidlom modelu Y. Musk uviedol, že továreň sa bude nachádzať blízko nového berlínskeho medzinárodného letiska v Brandenburgu, čím by Tesla diverzifikovala výrobu mimo USA v čase, keď globálne obchodné tarify sťažujú vývoz. Okrem Európy otvára Tesla nový závod v Šanghaji.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Walt Disney, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 7,45% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 69,25 %). Spoločnosť Walt Disney, poskytuje mediálne a televízne siete, produkciu a distribúciu televízie, domáce televízne stanice a rádiové siete a stanice. Produkuje živé a animované filmy, a tiež vyvíja hry, predovšetkým pre mobilné platformy, knihy, časopisy a komiksy. Akcie spoločnosti vzrástli po tom čo nová streamovacia platforma na videá Disney+ dosiahla obrovský úspech a prihlásilo sa do nej už 10 miliónov zákazníkov.

Makro analýza dňa:

Začiatok obchodného dňa v Ázii bol pokojný. Z makroekonomických ukazovateľov bola zverejnená miera nezamestnanosti v Južnej Kórei ktorá vzrástla medzimesačne na úroveň 3,5%. Okrem toho bol v Japonsku zverejnený PPI index, ktorý vzrástol medzimesačne o 0,8% na hodnotu 1,1%, analytici očakávali nárast na 1,2%. Čínsky internetový gigant Alibaba Group sa chystá vo štvrtok ponúknuť na akciové burze v Hongkongu svoje akcie za 13,4 miliardy USD. Spomaľujúci rast čínskej ekonomiky má negatívny vplyv na nemecké podniky pôsobiace na čínskom trhu. Podľa prieskumu nemeckej obchodnej komory v Pekingu iba 27% nemeckých firiem predpokladá, že v Číne tento rok dosiahne stanovené ciele. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei - 0,85 %, Hang Seng - 1,82 %, CSI 300       - 0,09 %.

Európske akciové trhy boli v stredu ráno na ústupe po tom, čo sa prezident USA Donald Trump zdráhavo vyjadril o budúcom smerovaní obchodnej politiky USA. Okrem toho boli v Európe dnes zverejnené viaceré makroekonomické ukazovatele. Priemyselná výroba v Eurozóne v septembri medziročne klesla o 1,7% (odhad -2,3%) oproti predchádzajúcemu poklesu o 2,8%. Medzimesačne naopak vzrástla o 0,1% (odhad -0,1%) oproti predchádzajúcemu rastu o 0,4%. Vo Veľkej Británii rast miery inflácie meranej indexom spotrebiteľských cien v októbri klesol medziročne na 1,5% (odhad 1,6%) z predchádzajúcich 1,7%. Medzimesačne miera inflácie Anglicka klesla o 0,2% oproti predchádzajúcemu rastu o 0,1%. V Španielsku utrpel bankový sektor kvôli obávam z budúceho vývoja španielskej hospodárskej politiky po zvolení budúcej ľavicovej koalície. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 0,34%, CAC 40 - 0,21 %, DAX - 0,40 %.

Americké akciové indexy klesli v stredu, deň po tom, čo S&P 500 a Nasdaq dosiahli nové rekordné maximá, kvôli nejasnosti ohľadom obchodných vzťahov medzi USA a Čínou po vyjadreniach prezidenta Donalda Trumpa a zvyšujúcemu sa napätiu v Hongkongu. V Amerike bolo hlavnou udalosťou tlačovka predsedu Federálneho rezervného systému Jeroma Powella, ktorý svedčil v kongrese ohľadne obnovenej obchodnej neistoty po tom, čo prezident USA Donald Trump utlmil nádeje na prelomenie v americko-čínskej obchodnej vojne. „Základný výhľad americkej ekonomiky zostáva priaznivý“ povedal Powell. Čo sa týka makroekonomických ukazovateľov bola v Amerike zverejnená jadrová inflácia meraná indexom spotrebiteľských cien, ktorý medzimesačne vzrástol na 0,2% a naplnil očakávania analytikov, ktorí odhadovali rovnakú hodnotu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index + 0,36 %, S&P500 + 0,07 %, NASDAQ - 0,04 %.

Bc. Dominik Horváth, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 372 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu