Správy Všetky články ›

ECB v prvom týždni QE prekonala očakávania

Mário Jičínský, forexpro.sk, 11.11.2019 22:00

Absolútna správa:

ECB začala druhé kolo svojho programu nákupu podnikových dlhopisov, pričom už v prvom týždni nakúpila taký objem, ktorý analytici očakávali za celý mesiac. Išlo o druhý najväčší objem týždenného nákupu, odkedy banka prijala stratégiu označovanú ako kvantitatívne uvoľňovanie v júni 2016. QE bolo pozastavené v decembri 2018 a opäť obnovené začiatkom tohto mesiaca z dôvodu slabého hospodárskeho rastu a inflácie v eurozóne.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Boeing, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 4,56% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 192,94%). Dôvodom bolo zverejnenie počet objednávok na nové lietadlá, ktoré sú na najvyššej úrovni od júna. Spoločnosť Boeing spolu so svojimi dcérskymi spoločnosťami vyvíja, vyrába a predáva komerčné prúdové lietadlá, ako aj poskytuje súvisiace podporné služby pre priemysel komerčných leteckých spoločností na celom svete.

Makro analýza dňa:

Saudi Aramco zverejnilo dlho očakávaný emisný prospekt, podrobnosťami o chystanom vstupe na Rijádsku burzu v ňom ale podľa agentúr šetrí. Drobným investorom ponúkne saudskoarabská štátna ropná spoločnosť pol percenta akcií a po primárnej verejnej ponuke plánovanej na začiatok decembra, pol roka žiadne ďalšie akcie ponúkať nebude. Čínsky internetový predajca Alibaba oznámil, že predaje tohtoročného Singles Day počas pondelňajšieho popoludnia prekonali rekordných 213,5 mld. juanov z minulého roka. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei – 0,26%, Hang Seng – 2,62%, CSI 300 – 1,76%.

Britské HDP spomalilo svoj rast na medziročnej báze z 1,3% na 1,0%, oproti očakávaniam analytikov na úrovni 1,1%. Priemyselná výroba tak tiež sklamala, keď v septembri poklesla už štvrtýkrát v rade, o 1,4%. Ratingová agentúra Moodys znížila výhľad Veľkej Británie na "negative" zo "stable". Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 0,08%, CAC 40 + 0,07%, DAX – 0,23%.

V nadchádzajúcich 12 mesiacoch plánuje akvizíciu viac ako polovica svetových firiem. Hlavným motorom fúzií a akvizícií je záujem o nové technológie a talenty. Najatraktívnejšími investičnými destináciami sú USA a Veľká Británia, príchod recesie sa v dohľadnej dobe neočakáva, vyplýva z Barometra investičnej dôvery poradenskej firmy EY. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index + 0,04%, S&P500 - 0,20%, NASDAQ – 0,13%.

Mário Jičínský, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 352 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu