Správy Všetky články ›

Vznikne najväčšia obchodná dohoda?

Adam Hrdlička, forexpro.sk, 04.11.2019 22:00

Absolútna správa:

Dnes sa v Bangkoku na samite ASEAN stretli krajiny juhovýchodnej Ázie a pacifiku, kde sa dohodli, že v budúcom roku by mali podpísať dohodu o voľnom obchode medzi sebou. Obchodnú dohodu by malo podpísať 16 krajín a však India odmieta dohodu v aktuálnej forme. India je nespokojná s touto dohodou a dnes predložila svoje výhrady, dokonca indicky premiér považuje aktuálnu dohodu za neférovú voči jeho krajine. Krajiny, ktoré majú podpísať tuto dohodu chcú vyriešiť tento problém a predpokladá sa že pôjde o kompromis. Nova dohoda o obchode ma názov RCEP, konkrétne sa ma na nej podieľať 10 krajín ASEAN, Čina, Japonsko, Novy Zéland, India, Austrália a Južná Kórea. O tejto dohode sa začalo rokovať pre 7 rokmi v Kambodži.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Cimarex Energy, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o viac ako + 7,09 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: - 55,65 %). Cimarex Energy ťaží ropu a zemný plyn v USA. Konkrétne pôsobí v štátoch Oklahoma, Kansas, Louisiana a Texas.

Makro analýza dňa:

Z Ázie dnes malo makroekonomických dát. Čína a USA ohlásili, že obchodný konflikt, ktorý trvá medzi krajinami 16 mesiacov a ohrozuje globálnu ekonomiku, môže onedlho skončiť. Spoločne krajiny oznámili významný pokrok v rokovaniach a predbežná dohoda by sa pravdepodobne mala podpísať už tento mesiac v USA. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei – 0,33 %, Hang Seng Index + 1,65 %, CSI 300 + 0,65 %.

Výrobný index PMI v eurozóne mierne vzrástol v októbri na 45,9 b. zo 45,7 b., analytici očakávali stagnáciu. V Nemecku tak isto výrobný index PMI mierne vzrástol na 42,1 b. z 41,7 b. a však priaznivé hodnoty indexu sú 50 a viac bodov. Toto všetko len poukazuje na nepriaznivý vývoj v Nemeckom priemysle, kde už 13 mesiacov po sebe klesajú nove objednávky, čo sa podpísalo aj na znižovaniu stavu dočasných zamestnancov. Dôvera spotrebiteľov vo Švajčiarsku klesla na - 10,4 b., z – 8 b. čím sa umiestnila na najnižšiu hodnotu od roku 2009. Švajčiarsky index týkajúci sa hospodárskeho vývoja je na najnižšej úrovni za posledné tri roky a index nezamestnanosti za posledné dva roky. Predaj nových automobilov v Španielsku medziročne vzrástol o 6,3 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 1,14 %, CAC 40 + 1,08 %, DAX + 1,35 %.

Americké akciové indexy S&P500, Dow Jones Index a NASDAQ dnes otvorili na svojich historických maximách. Boeing 737 Max by mohol v Európe vzlietnuť už v januári 2020, vyhlásila agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva. Európska únia už dávnejšie vyhlásila, že sama preverí bezpečnosť lietadla a následne udelí alebo neudelí povolenie na lety v EÚ. Nove objednávky na tovar vyrobený v USA klesli v septembri o - 0,6 %, najviac klesli objednávky na osobne lietadla o - 11,8 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index + 0,43 %, S&P500 + 0,32 %, NASDAQ + 0,56 %.

Prečítané: 1481 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu