Správy Všetky články ›

Nový pokus o obchodnú dohodu

Mário Jičínský, forexpro.sk, 28.10.2019 21:00

Absolútna správa:

Najvyšší predstavitelia obchodu z americkej a čínskej strany budú v piatok rokovať o zvýšení nákupu amerických agroproduktov zo strany Číny, Peking však za to bude požadovať zrušenie niektorých plánovaných aj existujúcich amerických dovozných ciel. Americký obchodný splnomocnenec Robert Lighthizer, americký minister financií Steven Mnuchin a na druhej strane čínsky vicepremiér Liou Che sa v telefonickom rozhovore pokúsia zmierniť 16 mesiacov trvajúci obchodný spor.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Tiffany, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o viac ako 30% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 36%). Spoločnosť prevádzkuje veľké množstvo maloobchodov, ktoré sú zamerané na predaj širokého sortimentu tovarov. Medzi tento sortiment patria napríklad bižutéria alebo parfumy.

Makro analýza dňa:

Japonský minister obchodu Sugawara bude rezignovať kvôli problémom s prijímaním darov. Automobilka Toyota začne budúce leto v Tokiu verejne testovať autonómne vozidlo na báze Lexusu LS pod označením P4. Testovacie vozidlo umožňujúce samostatnú jazdu bez zásahu vodiča bude od júla do septembra nasadené v mestskej prevádzke formou "mobilita ako služba", oznámila firma. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei + 0,30%, Hang Seng Index + 0,84%, CSI 300 + 0,76%.

Britský premiér prvýkrát otvorene pripustil, že nedodrží svoj sľub vyviesť Spojené kráľovstvo z Európskej únie za všetkých okolností k 31. októbru, a oznámil, že parlamentu predloží návrh na usporiadanie predčasných volieb 12. decembra. Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor '(S & P) zlepšila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Grécka o jeden stupeň na úroveň BB-. Rating síce zostáva vo špekulatívnom pásme, agentúra však upozornila, že by počas nasledujúceho roka mohla prikročiť k ďalšiemu zlepšeniu, ktoré bude závisieť od realizácií ekonomických reforiem a na vývoji v bankovom sektore. Ratingová agentúra taktiež varovala, že by mohla zhoršiť hodnotenie úverovej spoľahlivosti Británie zo súčasného tretieho najvyššieho stupňa AA, ak by krajina opustila Európsku úniu bez dohody. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,03%, CAC 40 + 0,15%, DAX + 0,37%.

Deficit rozpočtu americkej vlády sa v uplynulom fiškálnom roku prehĺbil na 984 miliárd dolárov zo 779 miliárd USD v predchádzajúcom roku a bol najvyšší za sedem rokov. Príjmy z daní síce vzrástli, tento rast ale prekonali vyššie rozpočtové výdavky a náklady na obsluhu dlhu. Spoločnosť Facebook u niektorých používateľov žijúcich vo veľkých mestách v Spojených štátoch spustila vo svojej mobilnej aplikácii novú záložku, v ktorej sa im budú zobrazovať upozornenia na správy miestnych denníkov. Facebook bude vydavateľským spoločnostiam za ich obsah platiť až milióny dolárov ročne. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index + 0,49%, S&P500 + 0,55%, NASDAQ + 1,01%.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

 

 

Prečítané: 1578 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu