Správy Všetky články ›

Johnson chce do 3 dní presadiť dohodu o brexite

Mário Jičínský, forexpro.sk, 21.10.2019 22:00

Absolútna správa:

Britský premiér Boris Johnson sa podľa jeho slov bude snažiť presadiť dohodu o brexite, ktorú minulý týždeň vyjednal s Európskou Úniou prostredníctvo dolnej komory britského parlamentu len tri dni potom, čo bol jeho posledný pokus o schválenie tejto dohody neúspešný. Johnson chce presadiť zákon o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ do štvrtka a následne ho presadiť v hornej komore parlamentu, tak aby sa brexit uskutočnil do 31. októbra.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Coty Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 13,44% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: - 30,98%). Dôvodom prudkého rasu bola správa, že spoločnosť plánuje odpredaj niektorých jej značiek a prostriedky z tejto operácie chce využiť na splatenie časti svojho dlhu. Coty Inc. vyrába a distribuuje kozmetické výrobky. Coty dodáva svoje výrobky do obchodných domov, špecializovaným maloobchodníkom a duty-free obchodom na letiskách po celom svete.

Makro analýza dňa:

Začiatok obchodného týždňa otvorili makroekonomické dáta z Ázie. Obchodná bilancia Japonska bola v septembri na úrovni -123 mld. jenov, čo je výrazne horší výsledok, ako očakávali analytici na úrovni 54 mld. JPY. Ceny domov v Číne vzrástli medziročne o 8,4%, ide teda o mierne spomalenie oproti augustovému rastu 8,8%. Čínska centrálna banka rozhodla o ponechaní úrokovej sadzby na úrovni 4,20%. Čínska spoločnosť Huawei pripúšťa, že má problémy s nahradením aplikácií firmy Google vo svojich mobilných telefónoch. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei + 0,25%, Hang Seng Index + 0,02%, CSI 300 + 0,30%.

Nemecká centrálna banka upozornila, že nemecká ekonomika mohla klesať aj v treťom štvrťroku, čo by pre ňu znamenalo prvú recesiu po šiestich rokoch. Predseda britskej snemovne John Bercow sa dnes vyjadril, že poslanci nebudú debatovať o návrhu dohody o brexite, pretože je v princípe rovnaký ako návrh, o ktorom snemovňa rokovala v sobotu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,58 %, CAC 40 + 0,21%, DAX + 0,91%.

Ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow sa vyjadril, že americko-čínske rozhovory pokračujú, veci vyzerajú celkom dobre Obchodné spory patrí medzi hlavné riziká ohrozujúce svetové hospodárstvo, uviedol MMF. MMF si uvedomuje, že je nevyhnutné sa týmto problémom zaoberať, čo zahŕňa aj reformu Svetovej obchodnej organizácie. Americký centrálny bankár Clarida v piatok povedal, že Fed bude konať, ako bude vhodné, aby udržal hospodársku expanziu. Americký prezident Donald Trump po ostrých kritikách upustil od svojho plánu usporiadať budúci summit najvyspelejších ekonomík sveta G7 vo svojom golfovom rezorte na Floride a začne hľadať náhradné lokalitu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index + 0,21 %, S&P500 + 0,69 %, NASDAQ + 0,91%.

Mário Jičínský, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1658 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu