Správy Všetky články ›

Blíži sa prvá obchodná dohoda

Mário Jičínský, forexpro.sk, 14.10.2019 22:00

Absolútna správa:

Čína chce tento mesiac zorganizovať viac rozhovorov so Spojenými štátmi, s cieľom vypracovať podrobnosti o tzn. prvej fáze, ktorá predstavuje obchodnú dohodu ponúkanú Donaldom Trumpom jeho náprotivku Xi Jinpingovi. Čínske ministerstvo obchodu uviedlo, že „obe strany dosiahli výrazný pokrok“ a „súhlasili, že budú spoločne pracovať na dosiahnutí konečnej dohody“. V rámci dohody by Čína výrazne zvýšila nákupy poľnohospodárskych komodít z USA a súhlasila by z určitými opatreniami v oblasti duševného vlastníctva. Na oplátku by Spojené štáty posunuli začiatok platnosti vyšších ciel na import z Číny v objeme 156 mld. dolárov, ktoré sú naplánované na 15. Decembra.

Investori zarobili na:

Spoločnosti ABIOMED Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 4,11% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 663,46%). Tento rast nebol spôsobený žiadnou konkrétnou správou alebo udalosťou, môže však súvisieť s rastom sektora zdravotnej starostlivosti ako celku. Taktiež objem obchodov s akciami spoločnosti bol vyšší o 35% ako 20-dňový priemer. ABIOMED, Inc. vyvíja, vyrába a predáva kardiovaskulárne výrobky. Produkty a služby spoločnosti využívajú zdravotnícki pracovníci na celom svete.

Makro analýza dňa:

Dnes boli trhy v Japonsku zatvorené z dôvodu sviatku. Čína zverejnila svoju obchodnú bilanciu, ktorá v septembri výrazne prekvapila s hodnotou 39,65 mld. dolárov. Export z Číny v septembri klesol viac, než sa čakalo a import sa znížil už piaty mesiac za sebou. Vývoz z krajiny sa v septembri podľa údajov colného úradu znížil medziročne o 3,2%, zatiaľ čo analytici čakali pokles len o tri percentá. Dovoz sa potom prepadol o 8,5% namiesto očakávaných 5,2 percenta. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Hang Seng Index: + 0,81%,  CSI 300: + 1,06%.

Eurozóna dnes zverejnila priemyselnú produkciu, ktorá na medziročnej báze klesla v auguste až o 2,8%, pričom sa očakával menší pokles o 2,5%. Ide už o desiaty pokles v rade. Šéf britských labouristov Jeremy Corbyn označil za veľmi pravdepodobné, že sa v Británii ešte do vianočných sviatkov uskutočnia mimoriadne parlamentné voľby. Slovenské ministerstvo financií hovorí, že v ďalších rokoch sú ciele stanovené na úroveň vyrovnaných rozpočtov. Slovenská vláda hovorí, že schválila rozpočet na rok 2020 so schodkom 0,49% HDP. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx – 0,38%, CAC 40 – 0,40%, DAX - 0,20%

V Kanade sa dnes tak isto neobchodovalo z dôvodu sviatku. Prezident USA Trump uviedol, že americké ministerstvo financií je pripravené uvaliť dodatočné sankcie na Turecko, ak to bude potrebné. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index – 0,11%, S&P500 – 0,14%, NASDAQ – 0,10%.

Mário Jičínský, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 536 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu