Správy Všetky články ›

Obchodná vojna číslo 2?

Roman Lechovič, Forexpro.sk, 10.10.2019 22:00

Absolútna správa:

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire vo štvrtok povedal, že EÚ uvalí sankcie na produkty z USA, ak Brusel s Washington nevyriešia spor týkajúci sa nepovolených subvencií EÚ pre Airbus. ​Svetová obchodná organizácia (WTO) minulú stredu povolila Spojeným štátom uvaliť dovozné clá na tovary z EÚ v hodnote 7,5 miliardy amerických dolárov (6,83 miliardy eur) za nelegálne dotácie pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Freeport-McMoRan, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o vyše 5% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: - 70,67%). Tento rast podporili nové cieľové ceny banky J.P. Morgan, ktorá je od aktuálnej ceny vzdialená o vyše 30% . Freeport-McMoRan je medzinárodná spoločnosť, ktorá je jednou z najväčších svetových ťažobných spoločností   na med, molybdén a zlato.

Makro analýza dňa:

Singapur predbehol USA podľa správy WEF o konkurencieschopnosti a stal sa najkonkurencieschopnejším národom na svete podľa 103 kľúčových indikátorov. Česká republika skončila na 32. mieste, Slovensko na 42. mieste. Predsedníčka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullinovej uviedla, že inflačné trendy môžu viesť k rýchlejšiemu znižovaniu ruských úrokových sadzieb. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei + 0,45%, Hang Seng Index + 0,10%, CSI 300 + 0,82 %.

Nemecká obchodná bilancia v auguste skončila s prebytkom 16,2 miliárd eur a bežný účet na úrovni 16,9 miliárd eur pri očakávaní 17,9 miliárd eur. Nemecký dovoz v auguste medzimesačne klesol o 1,8% pri očakávanom 1,0% poklese. Naopak export vzrástol o  0,5% v súlade s očakávaním. Ekonomika Veľkej Británii rástla od júna do augusta o 0,3% a prekonala tak očakávania analytikov, ktoré boli na úrovni  0,1%. Avšak na druhej strane v auguste klesla medzimesačne o 0,1%, pričom podľa mediánového odhadu sa čakala stagnácia. EÚ uvalila dočasné antidumpingové clá vo výške až 66,4% na dovoz oceľových kolies s pôvodom z Číny.  Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx + 0,92 %, CAC + 1,27%, DAX + 0,58 %

Medzi predstaviteľmi centrálne banky Fedu panujú čím ďalej väčšie rozpory ohľadom budúceho vývoja menovej politiky. Ukázala to v stredu zápisnica zo septembrového zasadania, na ktorom Fed znížil svoju základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu. Prezident USA Donald Trump hovorí, že sa v piatok v Bielom dome stretne s čínskym vicepremiérom Liou Chee. Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA minulý týždeň klesol o 10 000 na 210 000, pričom trhový odhad bol 219 000. Spotrebiteľská inflácia v septembri medziročne skončila na úrovni 1,7%. Jadrová inflácia skončila na úrovni 2,4%, v súlade s odhadom. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index + 0,53 %, S&P500 + 0,57%, NASDAQ + 0,59%.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 746 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu