Správy Všetky články ›

Zastaví FED znižovanie úrokových sadzieb?

Dominik Horváth, forexpro.sk, 09.10.2019 21:53

Absolútna správa:

Zástupcovia Federálneho rezervného systému dnes začali diskutovať o tom, do akej miery by sa ich súčasná kampaň na znižovanie úrokových sadzieb mala rozšíriť, aj keď súhlasili s nižšími sadzbami v reakcii na rastúce riziká pre americké hospodárstvo.  Účastníci vo všeobecnosti usúdili, že od svojho júlového zasadnutia sa riziká spomalenia hospodárskeho rastu mierne zvýšili, najmä tie, ktoré vyplývajú z neistoty a podmienok obchodnej politiky v zahraničí, vyplýva zo zápisnice schôdze. Pri diskusii o menovej politike po septembrovom zasadaní však niekoľko predstaviteľov vyvíjalo tlak na obmedzenie zmierňujúcich zmien, ktoré predseda Jerome Powell charakterizoval v júli ako  „snahu o úpravu v polovici ekonomického cyklu“.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Keysight Technologies, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 3,6 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: 105,34 %). Tento rast bol spôsobený oznámením, že spoločnosť vybralo Bereau Veritas pre nové globálne 5G rádio. Keysight Technologies poskytuje elektronické meracie prístroje osciloskopy, merače a sieťové analyzátory a softvér na navrhovanie, testovanie a meranie, používaný na výrobu elektronických zariadení. Ponúka tiež produktivitu nástrojov a aplikačné služby a nástroje.

Makro analýza dňa:

Začiatok obchodného dňa v Ázií najviac ovplyvnila správa že Čína je stále otvorená dohode s USA o čiastočnom obchode. Peking sa vyjadril že by však akceptoval obmedzenú dohodu, pokiaľ by prezident Donald Trump už neuložil žiadne clá, vrátane dvoch kôl prechádzajúcich ciel, ktoré majú nadobudnúť účinnosť tento mesiac a v decembri. Na oplátku by Čína ponúkla úľavy, ako sú nákupy poľnohospodárskych výrobkov. Najväčší čínsky výrobca športového oblečenia Anta a druhý najväčší čínsky výrobca mliečnych výrobkov Mangniu Diary pozastavili svoje komerčné prepojenie s americkou NBA kvôli ich tweetu na podporu demonštrantov v Hongkongu. V Južnej Kórei bol dnes trh uzavretý kvôli sviatku vyhlásenia samostatnosti. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei – 0,61 %, Hang Seng Index – 0,81 %, CSI 300 + 0,14 %.

V Európe akcie rástli, v reakcií na dohady že USA a Čína sa ešte môžu dohodnúť na nejakom druhu obchodnej dohody. Naopak vyhliadka o tom že sa EÚ s Britániou  dohodne na poslednú chvíľu sa zdá ešte vzdialenejšia ako kedykoľvek predtým. Zo zostávajúcimi tromi týždňami do plánovaného odchodu Británie z EÚ sa obe strany začali obviňovať z nedostatočnej dohody o podmienkach Brexitu, čo investorom dodáva ešte viac starostí. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx + 0,85 %, CAC + 0,78 %, DAX + 1,04 %

Wall Street v stredu vzrástol z dôvodu nárastu akcií hlavne technologického sektora, keď sentiment investorov podporili správy naznačujúce zmiernenie napätia v obchodnej vojne medzi Spojenými štátmi a Čínou pred hlavnými rokovaniami vo štvrtok. Okrem toho zverejnenie zápisnice Federálneho výboru pre voľný trh naznačilo že centrálna banka bude konať podľa potreby ekonomiky. Prudký pokles údajov o výrobe v USA, ako aj znižujúce prieskumy obchodnej aktivity z minulého týždňa zvýšili stávky na tretie zníženie úrokovej sadzby. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index + 0,70 %, S&P500 + 0,88 %, NASDAQ + 1,13%.

Bc. Dominik Horváth, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 719 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu