Správy Všetky články ›

Spoločnosť Thomas Cook skrachovala

Mário Jičínský, forexpro.sk, 23.09.2019 22:05

Absolútna správa:

Jedna z najväčších cestovných kancelárií na svete, britská firma Thomas Cook kvôli finančným ťažkostiam vyhlásila úpadok. Firmu nezachránilo ani úsilie o získanie dodatočných finančných prostriedkov. Patrila medzi najstaršie cestovné kancelárie na svete a jej služieb využívalo asi 19 miliónov klientov ročne. Podľa agentúry Reuters je teraz na dovolenke v zahraničí s touto firmou asi 600 000 ľudí a bude tak preto nutná veľká spoločná operácia vlád aj poisťovní.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Ulta Beauty Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 3,74 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +90,02 %). Tento prudký rast bol pravdepodobne spôsobený vymenovaním nového člena správnej rady, ktorým je Mike Smith, hlavný prevádzkový riaditeľ spoločnosti Stitch Fix Inc. Spoločnosť Ulta Beauty Inc. prevádzkuje sieť obchodov s kozmetickými výrobkami v USA.

Makro analýza dňa:

Nový obchodný týždeň nepriniesol z Ázie žiadne dôležité makroekonomické dáta. Trhy v Japonsku ostali zatvorené z dôvodu sviatku.  Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Hang Seng Index -0,81 %, CSI 300 -1,14 %.

Eurozóna zverejnila kompozitný index nákupných manažérov, respektíve jeho prvý odhad za september. Index klesol z úrovne 51,9 bodov na hodnotu 50,4 bodov, čo je najnižšia úroveň od augusta 2013. Deutsche Bank v rámci transakcie týkajúce sa hedgeového fondu presunie do francúzskej banky BNP Paribas zhruba 1000 zamestnancov. Transfer sa má uskutočniť do roku 2021. Ratingová agentúra Standard & Poor's v piatok zvýšila rating Španielska na známku A zo stupňa A- so stabilným výhľadom. Ak Británia opustí európsky blok bez dohody, bude EÚ trvať na kontrolách na hranici medzi Írskou republikou a Severným Írskom a za takýto rozvoj zodpovedná britská vláda. Vyhlásil to končiaci predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Zavedenie colných sadzieb WTO na automobily a dodávky dielov po brexite bez dohody môže znamenať zvýšenie nákladov pre priemysel a v konečnom dôsledku aj spotrebiteľov v EÚ a Veľkej Británii až o 5,7 miliardy eur. V spoločnej výzve to dnes uviedli zástupcovia európskych automobiliek. Prezident ECB Mario Draghi sa vyjadril, že pracovný trh stráca na sile. Ekonomika eurozóny nevykazuje žiadne presvedčivé dôkazy oživenie a pretrvávajúci pokles spracovateľského priemyslu by mohol ohroziť zvyšok ekonomiky. Budúca šéfka ECB Lagardeová sa vyjadrila, že finančné riziká prídu odniekiaľ, kde ich nečakáme. Európa bude v dobrej kondícii, ak bude existovať spoločné úsilie v nasmerovaní ekonomiky. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,96 %, CAC 40 -1,05 %, DAX -1,01 %.

Spojené štáty oslobodili viac ako 400 produktov z Číny od colných poplatkov. Dnes to oznámil Úrad amerického obchodného splnomocnenca (USTR). Prípadov krádeží obchodných tajomstiev v posledných rokoch pribúda a ich pôvodcom je väčšinou Čína, uviedlo americké ministerstvo spravodlivosti. Od roku 2012 podľa neho stála Čína za 80 % nahlásených prípadov ekonomickej špionáže. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +0,06 %, S&P 500 -0,01 %, NASDAQ -0,06 %.

Mário Jičínský, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1889 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu