Správy Všetky články ›

Cena ropy rastie po víkendových útokoch

Dominik Cisár, forexpro.sk, 16.09.2019 22:00

Absolútna správa:

Týždne, či mesiace. To je odhadovaná doba, ktorú bude trvať obnovenie dodávky ropy z rafinérie Abqaiq vlastnenej spoločnosťou Aramco po víkendových útokoch. Spoločnosť verí, že aspoň polovicu výrobnej kapacity rafinérie by mohli obnoviť v krátkom čase. Cena ropy na túto udalosť reaguje 12% nárastom na 61,5 USD za barel.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Apache corp., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o vyše  16,89% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 46,32%). Dôvodov dnešného rastu cien spoločnosti je viacero. Jedným z hlavných je víkendový útok na Aramco a spolu súvisiaci rast ceny ropy. Apache je nezávislou energetickou spoločnosťou, ktorá objavuje, spracováva a vyrába zemný plyn a ropu.

Makro analýza dňa:

Predstavitelia Saudskej Arábie uvažujú o odklade vstupu štátnej ropnej spoločnosti Saudi Aramco na akciovú burzu potom, čo sa dve jej ropné zariadenia cez víkend stala terčom útokov. Priemyselná výroba v Číne stúpla v auguste v medziročnom porovnaní len o 4,4%, čo bol najpomalší rast od februára 2002. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei + 1,05 %, Hang Seng Index – 0,83 %, CSI 300 – 0,37 %.

Nemecká vláda chce do roku 2023 dať okolo 40 mld. EUR na boj proti klimatickým zmenám. Automobilka Volkswagen sa v Austrálii dohodla na urovnanie žalôb tisícov zákazníkov súvisiacich s emisným škandálom. Celkom automobilka majiteľom vozidiel Volkswagen, Audi a Škoda s naftovým motorom EA189 zaplatí 127 miliónov austrálskych dolárov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 0,89 %, CAC 40 – 0,94 %, DAX – 0,71 %.

Donald Trump schválil uvoľnenie ropy zo strategických rezerv, ak to bude potrebné. "V súvislosti s útokom v Saudskej Arábii, ktorý môže mať vplyv na ceny ropy, som schválil uvoľnenie ropy zo strategických rezerv, ak to bude potrebné, v dostatočnom množstve, aby zostali trhy dobre zásobené." Zamestnanci General Motors v nedeľu vstúpili do štrajku kvôli novej pracovnej dohode medzi odbormi a automobilkou. Štrajk, do ktorého sa zapojilo 46.000 zamestnancov v USA zastupovaných zväzom UAW, je prvým väčším prerušením práce v GM od roku 2007. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index - 0,52 %, S&P 500 – 0,31 %, NASDAQ – 0,28 %.

Prečítané: 2293 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu