Správy Všetky články ›

Čína plánuje protiúder

Roman Lechovič, Forexpro.sk, 15.08.2019 22:00

Čína plánuje protiúder

Obchodná vojna pokračuje a všetko nasvedčuje tomu, že sa konca v tomto roku nedočkáme.

Absolútna správa:

Čína hovorí, že Spojené štáty novými 10% clami na čínsky tovar porušujú dohodu medzi čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a jeho americkým náprotivkom Trumpom. V reakcií na to čínske ministerstvo financií uviedlo, že Čína musí podniknúť nevyhnutné protiopatrenia na dodatočné americká clá na čínsky tovar v hodnote 300 miliárd USD.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Agilent Technologies, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o vyše 5 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov 69,11 %). Akcie spoločnosti vzrástli vďaka zverejnením výsledkom za tretí kvartál aktuálneho roku. Tržby prekonali očakávania o 2,79% a zisk na akciu dokonca o 5,12%. Spoločnosť Agilent Technologies poskytuje základné bioanalytické a elektronické meracie riešenia.

 

Makro analýza dňa:

USA zaradili poprednú čínsku štátnu spoločnosť China General Nuclear a tri jej dcérske firmy na čiernu listinu. Firmu pôsobiacu vo sfére jadrovej energetiky Washington obviňuje z krádeže americkej technológie na vojenské účely. Znamená to, že americkí výrobcovia nebudú môcť zásobovať čínsky subjekt  bez udelenia licencie. Licenciu ale USA poskytujú len zriedkakedy. Ceny bývania v júli stúpli medzimesačne o 0,59%, čo v porovnaní z júlom značný spomalenie tempa rastu. Austrálska zamestnanosť stúpla v júli o 41.100 miest pričom očakávania boli na úrovni 14.000. Avšak nezamestnanosť ostáva na nezmenenej úrovni 5,2%. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei - 1,21%, Hang Seng Index + 0,76%, CSI 300 + 0,31%.

Na starom kontinente bol dnes slabší deň ohľadne makroekonomických dát. Nórska centrálna banka ponecháva základnú sadzbu na 1,25%. Maloobchodné tržby bez pohonných hmôt vo Veľkej Británii vzrástli v júli medzimesačne o 0,2%, očakával sa pokles o 0,2%. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 0,18%, CAC 40 – 0,27%, DAX – 0,70%.

Maloobchodné tržby v USA vzrástli medzimesačne o 0,7%, bez áut o 1%. Analytici očakávali rast o 0,3%, respektíve o 0,4%. Nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti stúpli minulý týždeň o 9000 na 220.000, čakal sa prírastok len na 212.000. Priemyselná výroba v júli medzimesačne klesla o 0,2%, čakal sa nárast o 0,1%. Hodnota za jún bola revidovaná vyššie na +0,2%, pôvodne bola oznámená stagnácia.  Argentínsky prezident Mauricio Macri predstavil súbor ekonomických opatrení, ktoré majú pomôcť ľuďom zasiahnutým hospodárskou krízou. Ide najmä o zvýšenie sociálnych dávok, zníženie daní z príjmu a zmrazenie cien benzínu. Výnos 30-ročných amerických štátnych dlhopisov klesol prvýkrát v histórii pod 2%. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: DJIA + 0,45%, S&P 500 + 0,28 %, NASDAQ + 0,05 %.

Prečítané: 796 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu