Správy Všetky články ›

Svetová ekonomika spomaľuje

Adam Hrdlička, forexpro.sk, 05.06.2019 22:02

Dnes bol obchodný deň v Ázií pomerne pokojný. Južná Kórea prvý krát od roku 2012, vykázala schodok na bežnom účte platobnej bilancie -0,66 mld. Štátne dlhopisy Japonska s krátkou splatnosťou vzrástli najviac od januára tohoto roka. Môže za to stále sa zvyšujúci záujem o bezpečné aktíva. MMF znížil predpoklad hospodárskeho rastu Číny v roku 2019 na 6,2 % a v roku 2020 na 6 %. Dôvodom je eskalujúci obchodný spor s USA, ktorý sa neposúva priaznivým smerom. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei + 1,80 %, Hang Seng Index + 0,50 %, CSI 300 - 0,04 %.

Renault odložil svoje rozhodnutie ohľadne fúzie s Americko-Talianskou spoločnosťou. Najväčší problém v tomto kontrakte predstavujú odborové organizácie v Renaulte a Nissan, ktorý tvorí s automobilkou alianciu. Dohoda je ešte stále reálna, vedenie spoločnosti bude znova rokovať o tejto možnosti. Maloobchod v Eurozóne klesol o 0,4 % oproti aprílu. V UK PMI služieb vzrástlo o 0,6b., čím prekonalo očakávania na úrovni 51b. V Nemecku PMI služieb kleslo o 0,3 na 55,4b. Vo Francúzku PMI služieb rástlo o 1,0b. Európskej komisii došla trpezlivosť s Talianskom a začalo sa disciplinárne konanie kvôli nedodržiavaniu fiškálnych pravidiel. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,19 %, CAC 40 + 0,45 %, DAX + 0,08 %.

Svetová banka sídliaca vo Washingtone upravila svoju prognózu, ohľadne rastu svetovej ekonomiky. Svoj výhľad zhoršila z 2,9 % rastu na 2,6 %. Urobila tak na základe zhoršujúcich sa obchodných konfliktov a mierneho spomalenia bohatých krajín. Blíži sa termín do kedy má vzniknúť dohoda medzi USA a Mexikom 10. jún. Ak do vtedy nenájdu predstavitelia spoločnú reč, USA uvalí clo vo výške 5 %. Clo sa má postupne zvyšovať do októbra. Zastaviť sa ma až na úrovni 25 %. V máji  pribudlo v USA najmenej zamestnancov v súkromnom sektore iba 27tis. V apríli tohto roka to bolo 271tis. Táto správa nie je znepokojivá keďže v USA je rekordne nízka nezamestnanosť. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: DJIA + 0,82 %, S&P 500 + 0,82 %, NASDAQ + 0,64 %.

Najväčší skokan dňa v rámci indexu S&P 500 bola spoločnosť Campbell Soup Company, ktorej cena akcií vzrástla v rámci dnešného dňa o 10 %.Campbell Soup Company je potravinárska spoločnosť, ktorá vyrába a predáva potravinárske výrobky. Dôvodom vysokého rastu je že firma zverejnila svoje výsledky, ktoré prekonali očakávania už 3 krát po sebe.

 

 

 

 

Prečítané: 2450 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu