Správy Všetky články ›

Ropa na tohtoročných maximách

Roman Lechovič, Forexpro.sk, 19.03.2019 21:05

Čínsky telekomunikačný gigant Huawei si v roku 2018 zaregistroval vyše 5,400 patentov. Je to nový historický rekord a predstavuje až  50,5 % všetkých ázijských patentov. Na druhom mieste je Mitsubishi a na treťom Intel. Ázia dominuje svetu, keď z top 8 pozícií 6 patrí jej. Čo sa týka krajín, na prvom mieste je USA, nasledované Japonskom a Čínou, no už na budúci rok by sa mala Čína stať víťazom. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei - 0,08 %, Hang Seng Index + 0,19 %, CSI 300 - 0,46 %.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová včera vyjadrila nádej, že inflácia v eurozóne čoskoro dosiahne cielenej úrovne ECB, ktorá je kvantifikovaná na úrovni tesne pod 2% v strednodobom horizonte. ECB tak bude môcť začať so zvyšovaním úrokových sadzieb. Miera nezamestnanosti v období november-január poklesla na 3,9% a prekonala tak odhad na úrovni 4%. Index očakávania ZEW v Nemecku vzrástol v marci na – 3,6 bodov z februárových – 13,4 bodov. Naopak index hodnotenia súčasnej situácie ZEW klesol na 11,1 bodov z februárových 15,0 bodov. Rada Európskej únie dnes prijala sadu nariadení, ktorých cieľom je minimalizovať negatívne dopady prípadného britského odchodu z Európskej únie bez "rozvodovej" dohody. Majú napríklad dočasne zaistiť pokračovanie bezproblémového dopravného spojenia s Britániou, ochrániť študentov na pobytoch v rámci programu Erasmus + alebo zachovať práva občanov únie žijúcich v Británii a naopak. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,62 %, CAC 40 + 0,24 %, DAX + 1,13 %.

Priemyselné objednávky v USA za január vzrástli o 0,1%, čo zostalo za očakávaniami na úrovni 0,3%. Horšie než očakávania taktiež dopadli aj objednávky tovarov dlhodobej spotreby, ktoré v januári vzrástli o 0,3%. Ceny ropy dnes vzrástli na nové tohtoročné maximá. Medzi faktory, ktoré ovplyvnili tento rast môžeme zaradiť klesajúcu produkciu z Iránu a Venezuely a rozhodnutie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) zrušiť aprílové stretnutie, čím predlžia škrty v ponuke. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: DJIA - 0,05 %, S&P500 + 0,01 %, NASDAQ  + 0,12 %.

Najväčším skokanom dňa v rámci indexu S&P500 bola spoločnosť Advanced Micro Devices, ktorá v priebehu dňa zvýšila hodnotu svojich akcií o vyše 11%. Dôvodom prudkého rastu je  „významná príležitosť profitovať z dopytu po hrách“ ako spomenul analytik Morgan Stanley. Spoločnosť vznikla už v roku 1969 a je výrobcom mikroprocesorov a integrovaných obvodov.

 

Prečítané: 1063 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu