Správy Všetky články ›

Inflácia USA blízko cieľa

Roman Lechovič, Forexpro.sk, 12.03.2019 21:00

Dnešný deň nepriniesol žiadne významné správy z Ázie. Ázijské akcie vzrástli, keď reagovali na pozitívnu americkú seansu ako aj správy ohľadom Brexitu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei + 1,79 %, Hang Seng Index + 1,46 %, CSI 300 + 0,68 %.

Priemyselná produkcia Veľkej Británii v januári medziročne poklesla o 0,9% avšak očakával sa väčší pokles na úrovni 1,3%. Obchodná bilancia taktiež vo Veľkej Británii zaznamenala výrazný schodok 13,08 miliardy britských libier, očakávania rátali so schodkom avšak takmer o 1 miliardu nižšiu. Do tretice vyhlásilo Spojené Kráľovstvo rast ekonomiky, ktoré v januári vzrástlo medzimesačne o 0,5%. Britský generálny prokurátor v stanovisku k novo vyjednanému zneniu „írskej poistky“ hovorí, že trvá na právnom riziku, že Veľká Británia nebude mať medzinárodné zákonné prostriedky pre vypovedanie podmienok zmluvy. Šéf Labouristov Corbyn hovorí, že posledný Mayovej návrh nie je ani blízko zmenám, ktoré sľúbila v parlamente. Jej jednania zlyhali, a preto parlament musí odmietnuť jej dnešnú dohodu. Európska agentúra pre bezpečnosť letectva  údajne chce nasledovať Britániu, ktorá znemožnila prevádzku lietadiel Boeing 737 MAX. v britskom vzdušnom priestore. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 0,01 %, CAC 40 + 0,08 %, DAX – 0,17 %.

Spotrebiteľská inflácia v USA za február medziročne vzrástla o 1,5%. Na druhej strane jadrová inflácia, ktorá je očistená od cien energií a potravín zaznamenala medziročne rast 2,1%. Centrálna banka USA je teda veľmi blízko k inflačnému cieleniu, ktoré je na úrovni tesne pod 2% v strednodobom horizonte. S globálnou digitálnou daňou to nevyzerá dobre. Vysoký predstaviteľ amerického ministerstva financií povedal, že posledné návrhy digitálnej dane z francúzskej ako aj britskej strany sú pre americké spoločnosti vysoko diskriminačné. Americké akciové indexy ukončili obchodovanie nasledovne: DJIA – 0,34 %, S&P500 + 0,31 %, NASDAQ + 0,44 %.

Najväčším skokanom dňa v rámci indexu S&P500 bola spoločnosť Chesapeake Energy, ktorá za dnešný deň vrástla vyše 4%. Dôvodom môže byť nákup CFO  Domenic Dell'Osso, ktorý kúpil vyše 590 tisíc akcií. Investori sa domnievajú, že ako vysoko postavená osoba v spoločnosti má prístup ku informáciám, ktoré aktuálne nie sú dostupné. Spoločnosť sa zaoberá ťažbou ropy a zemného plynu

 

Prečítané: 899 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu