Správy Všetky články ›

Šialenstvo medzi komoditami

Lukáš Baloga, Forexpro.sk, 11.01.2019 22:05

Ázijské akciové indexy aj v posledný deň tohto týždňa uzavreli v zelených hodnotách, vďaka pretrvávajúcemu optimizmu v ukončenia obchodnej vojny medzi Amerikou a Čínou. Na druhej strane v dnešný deň neboli zverejnené žiadne makroekonomické dáta, ktoré by spôsobili rozruch v Ázii. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei +0,97 %, Hang Seng Index +0,55 %, CSI 300 +0,72 %.

Parlament Spojeného kráľovstva naďalej diskutuje o tom, že Theresa Mayová je zjavne odsúdená na Brexitovú dohodu, pričom špekulácie sa zdvíhajú. Libra vzrástla kvôli rastúcim očakávaniam, že Brexit bude odložený. Na druhej strane kancelária Mayovej vylučuje predĺženie a pokúsi sa zastaviť no-deal. Ako sa ďalej bude vyvíjať Brexit sa dozvieme v utorok. Talianska priemyselná produkcia medzi ročne v novembri vykázala pokles o 2,6% aj, keď sa očakávalo mierne oživenie a zvýšenie o 0,2%. HDP Veľkej Británie mierne prekvapilo, keďže medzi mesačne rástlo 0,2%. Tento údaj môžeme brať ako pozitívne oživenie po dvoch mesiacoch žiadneho a minulo mesačnom slabom 0,1% raste. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,18 %, CAC 40 -0,51 %, DAX -0,31 %.

Údaje ukazujú, že spotrebiteľské ceny v USA klesli po prvýkrát v priebehu deviatich mesiacoch v decembri v dôsledku poklesu cien benzínu, ale podkladové inflačné tlaky zostali pevné, keďže nájomné a náklady na zdravotnú starostlivosť sa neustále zvyšovali. Inflačné dáta Ameriky dnes dopadli podľa očakávania, keď inflácia CPI v decembri medzimesačne klesala 0,1% a jadrová inflácia CPI rástla 0,2%. Keď Ministerstvo poľnohospodárstva Spojených štátov oznámilo, že v piatok nebude zverejnených päť kľúčových poľnohospodárskych správ z dôvodu čiastočného odstavenia zo strany vlády, telefóny v oblasti prognózovania úrody Gro Intelligence (súkromná agentúra zaoberajúca sa analyzovaním svetových poľnohospodárskych údajov)  ,,vybuchli.‘‘ Americká ministerka zahraničných vecí (USDA) mala okrem iného uverejniť svoje názory na predpokladanú veľkosť zásob sójových bômb v USA po rekordne veľkej domácej úrode a obchodnej vojne s Čínou, ktorá spomalila vývozy v USA. Komoditní obchodníci, ekonómovia, obchodníci s obilninami a poľnohospodári sa usilujú o aktualizáciu plodín, keďže pracujú na projektoch svojej finančnej bilancie a rozhodovaní o jarnej výsadbe. Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol, že plánuje zmeny v programe H-1B, ktorý dočasne udeľuje víza vysoko vzdelaným prisťahovalcom, ktorí pracujú v odborných povolaniach, ako je technológia alebo medicína. Americké akciové indexy ukončili obchodovanie nasledovne: DJIA -0,03 %, S&P500 +0,02 %, NASDAQ -0,21 %.

Najväčším skokanom dňa v rámci indexu S&P 500 bola spoločnosť PVH Corp, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,90 %. Dôvodom dnešného rastu akcií bolo včerajšie zverejnenie výhľadu na hospodárske výsledky za 4. kvartál. PVH očakáva zisk na akciu vo výške 1,75 USD, oproti očakávaniam analytikov 1,61 USD a tržieb vo výške 2,4 miliardy USD. PVH Corp. navrhuje, vyrába a predáva odevy a obuv pre mužov, ženy a deti. Spoločnosť predáva svoje výrobky na veľkoobchodnej úrovni prostredníctvom obchodných reťazcov a priamo spotrebiteľom prostredníctvom maloobchodných predajní.

Lukáš Baloga, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1867 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu