Správy Všetky články ›

BoE ponechala úrokovú sadzbu na 0,75 %

Mário Jičínský, forexpro.sk, 20.12.2018 22:01

Japonská centrálna banka úrokové sadzby ponechala na úrovni -0,10 % a tiež cieľový výnos 10-ročného dlhopisu a výšku program nákupu cenných papierov na hodnote 80 miliárd JPY. O japonských akciách sa hovorí, že budú mať studenú zimu, potom ako dnes zaznamenali pokles o 2,5% a prepadli sa do medvedieho trhu. Hrozí ďalšie poškodenie Čínsko-amerických vzťahov, potom čo Čína odmietla americký zákon o Tibete. Miera nezamestnanosti v Austrálii vzrástla z 5,0 % na 5,1 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei -2,84 %, Hang Seng Index -0,94 %, CSI 300 -0,77%.

Veľká Británia zverejnila maloobchodné tržby v novembri s medziročným rastom o 3,6 %, pričom sa očakával rast na úrovni 1,9 %. Zasadanie mala dnes aj Bank of England, pričom ponechala základnú úrokovú sadzbu na úrovni 0,75 %. Americké ministerstvo financií ruší sankcie na ruskú hlinikáreň Rusal, na čo reagovali ceny hliníka poklesom na 16-mesačné minimum. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,68 %, CAC 40 -1,78 %, DAX -1,44 %.

Spojené štáty americké dnes zverejnili výrobný index filadelfského Fedu, ktorá v decembri poklesol z 12,9 bodu na 9,4 bodu, čo sú najnižšie hodnoty od augusta 2016. Donald Trump dnes odmietol podpísanie senátnej verzie zákona o financovaní americkej vlády, ktorý by odvrátil vládny „shut-down“. Argumentoval tým, že návrh nepočíta s financovaním ochrany hraníc. December sa môže stať najhorším mesiacom pre akcie za poslednú dekádu, pričom Nasdaq, Dow Jones a Russell 2000 sú buď na hranici, alebo v medveďom trende, ktorý predstavuje pokles od vrcholov o viac ako 20 %. Americké akciové indexy ukončili obchodovanie nasledovne: DJIA -2,02 %, S&P500 -1,54 %, NASDAQ -1,63 %.

Jedným z najväčších skokanov v rámci indexu EUROSTOXX 600 bola spoločnosť Metro AG, ktorej akcie dnes vrástli o 3,87 %. Dôvodom je ohlásené prevzatie zo strany spoločnosti Ceconomy za očakávanú sumu 14,50 až 15 eur za akciu. Metro AG pôsobí ako spoločnosť poskytujúca stravovacie služby. Firma prevádzkuje veľkoobchody a distribuuje potravinárske výrobky.

Jedným z najväčších skokanov v rámci indexu S&P 500 bola spoločnosť Newmont Mining Corp., ktorej akcie dnes vrástli o +6,23 %. Dôvodom je vyjadrenie jej CEO, ktorý sa vyjadril k plánom v roku 2019, pričom alokácia kapitálu bude zmesou znižovania dlhu, dividendy a reinvestícií. Spoločnosť Newmont Mining Corporation sa zaoberá výskumom a ťažbou nerastných surovín – hlavne zlata a medi.

Prečítané: 1251 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu