Správy Všetky články ›

Akcie spoločností spracovávajúcich oceľ a hliník poklesli

Samuel Izrael, forexpro.sk, 22.03.2018 21:10

V štvrtý deň obchodného týždňa sa krátko po polnoci nášho času vyhlásili dôležité dáta, vplývajúce na austrálsky dolár. Krajina klokanov poukázala na zmenu celkového počtu zamestnaných za mesiac február. Číslo 17.5K bolo síce väčšie ako v predošlý mesiac, kedy sa zamestnanosť zmenila o 12.5K, no februárové očakávania boli až na úrovni 19.8K, čiže investori reagovali negatívne voči austrálskemu doláru. Počas celého dnešného dňa AUD/USD oslaboval, čomu dopomohla aj celková nezamestnanosť, ktorá nemala klesajúci charakter ale naopak ocitla sa na úrovni 5.6%, čo je o 0.1% viac ako minulý mesiac.

Na starom kontinente sme videli nemecký výrobný index PMI za mesiac marec, ktorý klesol na 58.4 oproti očakávaným 59.8 a minulým 60.6 bodom. Nemecký PMI index v sektore služieb sa ustálil na úrovni 54.2. Miera nemeckého podnikateľského prostredia sa trhy neprekvapila pretože za mesiac marec je rovnaká ako v predošlom mesiaci: 114.7. Podobne slabšie makroekonomické výsledky zaznamenala celá Eurozóna, ktorého PMI bolo menšie o 2 body ako naposledy: 56.6. Ostatné parciálne PMI indexy v Eurozóne takisto nepotešili. Líniu negatívnych správ prerušilo pozitívne zverejnenie Bežného účtu Eurozóny s prebytkom za január 37.6B, pričom sa očakávalo iba 30.2B. Euro voči doláru a aj libre zaznamenalo v daných momentoch vyhlásení svoje 1 dňové dno, no postupom dňa sa trend mierne zvrátil. Libra sa hýbala na základe retailových predajov, ktoré sa na mesačnej báze zmenili o 0.8%, pričom očakával sa iba polovičný rast. V ročnom horizonte sa zaznamenal rast 1.5%.  Britská centrálna banka podľa očakávaní ponechala základnú sadzbu na 0.5%. Pre hlasovalo 7 členov rady a 2 boli proti. Maloobchodné tržby vo VB za február vzrástli o 0.8% a medziročne si udržali rast 1.5%. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň v červených číslach: Eurostoxx 50 -1.55  %, CAC 40  -1.38 %, DAX -1.70 %.

V USA sa vyhlásilo menej makroekonomických dát, pričom najviac rezonovali Jobless Claims (bez práce) v celkovej hodnote 1.828mil. Za zmienku určite stojí aj index cien domov, ktorý za mesiac január zachytil rast cien 0.8%. na ročnej báze je to 7.3%. Výrobný index PMI podobne ako v Európe nepotešil a ustálil sa na úrovni 55.7 za mesiac marec. Spoločnosti spracovávajúce oceľ a hliník zaznamenali pokles, ktorý prišiel ako odpoveď na nedávny rýchly rast vďaka vyhláseniam Trumpových ciel. Americké akciové indexy ukončili deň horšie ako európske: DJIA  -2.93 %, SP 500 -2.43  %, NASDAQ -2.43  %.

Prečítané: 2429 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu