Správy Všetky články ›

Spotreba vo Veľkej Británii mierne poklesla

Samuel Izrael, forexpro.sk, 19.01.2018 22:05

Posledný deň obchodného týždňa bol dôležitým najmä pre libru, pretože dáta z Veľkej Británie boli tými, ktoré hýbali menovým párom GBPUSD. Za krátkodobý intradenný pokles mohlo sklamanie celkových retailových predajov. Mesačný pokles predajov nebol -0,8% ako sa očakávalo ale až -1,5%. Údaje poukazujúce na pokles spotreby na úrovni retailu značne vplývajú na libru. Euro nebolo až tak pod tlakom ako libra a preto sa EURUSD tiahlo do strany. Prispeli tomu aj nemecké dáta PPI indexu, ktorý poukázal na rast cien producentov o 0,2% na mesačnej báze, čo nijak zvlášť nestimulovalo trhy. Oproti minulému roku sa ceny zvýšili o 2,3%. Prebytok bežného účtu Eurozóny bol vyhlásený na úrovni 37,8mld eur za mesiac november. Švajčiarske PPI za mesiac december sa zvýšili tak isto o 0,2%; avšak za rok 1,8%. Španielska obchodná bilancia je dlhodobo záporná a uplynulý mesiac bola na úrovni -1,62mld eur. Európske akciové indexy ukončili obchodovanie v zelených číslach: EuroStoxx 50 +0,78%, FTSE 100 +0,39 %, CAC +0,58 % a DAX +1,15% %.

Na severoamerickej pôde sa trhy obávali štrajku vlády USA. Hlavnou otázkou, ktorá priviedla politikov do tejto situácie je tzv. dočasné financovanie vlády. Z makroekonomických dát bola pre trhy dôležitejšia Kanada. Vládna agentúra sledujúca dopyt po kanadských cenných papieroch uviedla, že v novembri zahraničné subjekty investovali vo výške 19,6mld CAD. Nižšie výsledky ako sa očakávalo malo za následok medvedie tlaky na CAD. Celkové predaje výrobcov sa na mesačnej báze zvýšili o 3,4%, pričom očakávalo sa iba 1,9%. Za minulé sledované obdobie to bolo -0,6%. Americké akciové indexy ukončili obchodný deň nasledovne: SPX +0,35% , Dow Jones +0,21 %,  NASDAQ + 0,55 %.

Prečítané: 2489 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu