Správy Všetky články ›

Britská inflácia prekvapila

Juraj Chovanec, www.forexpro.sk, 12.09.2017 22:10

Druhý deň obchodného týždňa priniesol málo makroekonomických správ z Európskej únie. Hneď z rána boli zverejnené správy o talianskej kvartálnej miere nezamestnanosti, ktoré skončili lepšie ako sa predpokladalo. Odhadovala sa hodnota 11,3%, pričom výsledky skončili na úrovni 11,2%. Najdôležitejšou udalosťou boli dnes výsledky spotrebiteľských cien (CPI) vo Veľkej Británii. Medziročné tempo rastu v auguste zrýchlilo na 2,9% a vrátilo sa tak na májové hodnoty, ktoré predstavujú najvyššie hodnoty od marca 2012. Očakávanie ohľadom CPI bolo na úrovni 2,8% a britská libra na správy reagoval posílením oproti doláru a dostala sa na hodnoty spred roka. Podľa rebríčku zostavovaného agentúrou Bloomberg si Londýn aj naďalej drží vedúcu pozíciu medzi finančnými centrami, aj napriek neistote ohľadom odchodu Británie z Európskej únie. Euro sa oproti doláru dnes pohybovalo v pomerne úzkom pásme okolo úrovne 1,195. Európske akciové indexy dnes skončili nasledovne: Euro Stoxx 50 +0,50 %, FTSE 100 -0,17 %, CAC 40 +0,62 %, DAX +0,40 %.

Z USA sme sa dočkali pozitívnych správ najmä ohľadom hurikánu Irma. Konkrétne sa znížili odhady škôd na 50 miliárd dolárov z predošlých 200 mld. dolárov. Za hlavný dôvod možno považovať, že hurikán minul o 20km Ostrov Marco, čo dopomohlo aj k posilneniu dolára aj amerických akcií. V USA dnes prekvapili aj správy o nových pracovných miestach (JOLTS), čo taktiež dopomohlo rastu amerického dolára na väčšine hlavných menových párov. Ropa WTI už druhý deň posilňuje a nachádza sa na pod úrovňou 49 dolárov za barel. Zlato po dlhodobejšom posilňovaní už tretí deň oslabuje a nachádza sa na úrovni 1327 dolárov za uncu. Americké akciové indexy končili deň nasledovne: Dow Jones +0,28 %, SPX +0,34 %, NASDAQ +0,34 %.

Prečítané: 1885 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu