Správy Všetky články ›

Zasadnutie ECB a silnejšie euro

Juraj Chovanec, forexpro.sk, 07.09.2017 22:10

Štvrtok finančné trhy čakali predovšetkým na zasadnutie ECB, ktorá ponechala úrokové sadzby na historických minimách. Tak isto nepristúpila ani k úprave programu nákupu cenných papierov. Program kvantitatívneho uvoľňovania ostal na objeme 60 miliárd eur mesačne. ECB sa vyjadrila, že tento rok dosiahne eurozóna infláciu na úrovni 1,5%, ale odhady na nasledujúce roky z predchádzajúcich odhadov znížila. Čo sa týka HDP, tak zvýšila odhady tohtoročného rastu  na 2,2% z doposiaľ predpokladaných 1,9%. V ďalších rokoch ostali odhady nezmenené. Prejav Maria Draghiho sa niesol v pozitívnom duchu a menový pár EUR/USD posilnil nad dôležitú psychologickú úroveň 1,20. Euro však počas ďalšieho priebehu dňa začalo oslabovať a opäť sa pohybuje pod úrovňou 1,20. Európske akciové indexy končili deň nasledovne: Euro Stoxx 50 +0,40 %, FTSE 100 0,58 %, CAC 40 +0,26 %, DAX +0,67 %.

Zo začiatku dňa sme sa dočkali aj správ z Austrálie. Maloobchodné tržby sklamali z predpokladaných 0,3% na 0% a sklamala taktiež obchodná bilancia za júl. Austrálsky dolár voči americkému po zverejnení správ krátkodobo oslabil, ale behom dňa začal opäť posilňovať a prekonal aj úrovne spred vyhlásenia správ. Voči euru prakticky celý deň oslaboval. V USA počet nových žiadostí o dávku v nezamestnanosti stúpol v týždni o 62 000 na 980 000, pričom sa očakával výsledok 245 000. Americký dolár počas dňa oslaboval voči všetkým hlavným menám a dolárový index sa dostal na úrovne, ktoré dosiahol minulý rok v júni. Z USA boli zverejnené aj zásoby roby za predchádzajúci týždeň, ktoré dopadli negatívne pre ropu a cena dnes mierne klesala. Všeobecne ale na trhu panujú obavy z hurikánu Harvey, čo by mohlo cene ropy pomôcť smerom nahor. Aktuálne sa cena nachádza na úrovni 49 USD za barel. Zlato pokračuje v rastúcom trende a dnes prekonala úrovne 1340 USD za uncu. Americké akciové indexy končili deň nasledovne: Dow Jones -0,10 %, SPX -0,02 %, NASDAQ +0,07 %.

Prečítané: 2358 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu