Blogy

Holuby alebo jastraby ?

Peter Bukov, 18.06.2012 20:02

Holuby alebo jastraby ?

Pozornosť investorov sa sústredí na stredajšie zasadnutie Federal Open Market Comittee (FOMC), teda zasadnutie guvernérov Americkej centrálnej banky.  Toto zasadnutie môže byť pre vývoj finančných inštrumentov kľúčové. Chairman Fedu, Ben S. Bernanke stále nie je naklonený ďalšiemu kvantitatívnemu uvoľňovaniu a čaká na výrazné spomalenie americkej ekonomiky a zhoršenie situácie na trhu práce. Aj keď posledné dáta poukazujú na mierny rast HDP, nie je to nič svetové. Naopak, trh práce začína výraznejšie ochabovať a to môže dávať znamenie na úvahy o nových kolách QE alebo iných formách monetárnych stimulov. Do karát hrá holubom aj  spomaľujúca inflácia. Index spotrebiteľských cien v júni spomalil na 1.7% medziročne, čo je pod cieľovou hladinou Fedu (2%).

Medzi najväčšie holuby vo federálnom výbore patrí Yellenová, Dudley, Pianaltová a Tarullo. Títo predstavitelia tak pravdepodobne budú hlasovať za nové opatrenia zo strany Fedu. Yellenová takmer na každom prehlásení obhajuje uvoľnenú monetárnu politiku a kvantitatívne uvoľňovanie. Na neutrálnej strane stoja Bernanke, Dukeová, Williams a Lockhart. Títo členovia čakajú hlavne na výsledky a riadia sa podľa nich, teda prednostne spomalenie ekonomiky a zlá situácia na trhu práce, alebo deflačné tlaky. Jediným jastrabom tak opäť ostáva Lacker. Ten by rád videl sadzby vyššie čo najskôr. Zaujímavé tak bude sledovať hlasovanie o zmene úrokových sadzbách, či sa niekto z neutrálnych členov pridá na stranu Lackera, alebo všetci budú za ponechanie sadzieb na 0.25%. Trhy však bude najviac zaujímať postoj k novým monetárnym stimulom, či už ku QE, alebo k operácii Twist. Banka Societe Generale očakáva ohlásenie QE3 v objeme 600 miliárd a rozšírenie operácie Twist o 150 miliárd na dlhý koniec výnosovej krivky. Zápisnica z tohto zasadania tak bude určite zaujímavá.

FOMC tak má v stredu rukách (znova) celý trh a reakcia naň bude určite volatilná. Sklamanie by tak mohlo priniesť prepad akcií, eurodoláru, ale aj komodít. Naopak, „radosť“ z nových peňazí povzbudí býky a tie mohli potlačiť akcie aj komodity vyššie. Dopad na trh by však už nemal byť veľmi výrazný zo strednodobého hľadiska, keďže každé kolo QE pomohlo ekonomike menej a menej a preto aj akékoľvek monetárne stimuly budú mať pravdepodobne len krátkodobý účinok.

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu