Blogy

Zdvihnutie sadzieb v septembri?

Peter Berzety, 10.09.2015 13:32

Zdvihnutie sadzieb v septembri?

„Zodvihne Fed v septembri sadzby?“ Táto otázka sa čoraz častejšie vynára v médiách a to hlavne z dôvodu blížiaceho sa dátumu zasadania Fedu, ktoré sa uskutoční 17. septembra kedy jeho šéfka Yellenová predstúpi pred kamery so svojím verdiktom o sadzbách. V posledných týždňoch sa však objavuje čoraz viac fundamentov, ktoré opodstatnenie tohoto rozhodnutia podkopávajú a mohli by spôsobiť odsunutie plánovaného zvýšenia na neskoršie obdobie. Poďme sa na ne teda pozrieť bližšie.

Ako prvé sú tu výsledky o zamestnanosti v USA ktoré boli v podstate posledným veľkým číslom pred septembrovým zasadaním Fedu v USA. Výsledkom bolo mierne sklamanie, nakoľko ekonomika pridala “iba” 173-tisíc pracovných miest, pričom odhady analytikov počítali s číslom až 213-tisíc. Ide o druhý najhorší výsledok pre americký trh práce počas tohto roka. Avšak, má to jedno veľké “ALE”. Pozitívnou správou bolo revidovanie výsledkov za predošlé dva mesiace o 44-tisíc pracovných miest nahor, a teda miera nezamestnanosti poklesla z 5,3% (júl) na 5,1 %, čo je 7-ročné minimum. V sumáre tak ide o zmiešaný report, ktorý však nevyvrátil pokračujúci trend ozdravovania amerického trhu práce napriek tomu, že išlo o jeden zo slabších mesiacov.

Celkovo však zrýchľujúca americká ekonomika pôsobí pozitívnym dojmom. Vplýva na ňu silný sektor služieb a zvýšená aktivita na trhu z nehnuteľnosťami. Rovnako ako aj rozbiehajúca sa spotreba, ktorá tvorí výraznú časť ekonomiky. Negatívne však pôsobí silný americký dolár a slabý zahraničný dopyt. K tomu všetkému sa ešte pridáva stále nízka cena ropy, ktorá zaťažuje najmä energetický sektor.

Na čínskom akciovom trhu dochádza k stabilizácii potom čo zasiahla vláda v Pekingu a podporila  trh aby upokojila investorov. Peking počas minulého týždňa prijal množstvo opatrení aby situáciu upokojil, nechýbal medzi nimi nákup akcií, zníženie úrokových sadzieb, či devalvácia juanu. Nepridáva k tomu ani čínsky export ktorý oslabil už druhý mesiac v rade a výrobná aktivita ktorá sa v auguste doslova zosypala keď index PMI klesol pod dôležitú hranicu 50 bodov čo signalizuje hospodárske spomalenie. Táto oslabujúca čínska konjunktúra má veľký vplyv na svetové hospodárstvo a prípadné zvýšenie amerických sadzieb by mohlo byť ďalším klincom do rakvy jeho už teraz slabým základom.

Slová prezidenta Federálneho rezervného systému v Richmonde Jeffrey Lackera: "Netvrdím, že ekonomika je v perfektnom stave, no nie je na tom ani tak zle, aby aj naďalej potrebovala minimálne úrokové sadzby," naznačujú menšie odhodlanie, ktoré však stojí proti názorom MMF a Svetovej banky, ktorej hlavný ekonóm Kaushik Basu uviedol, že septembrové zvýšenie sadzieb by mohlo spôsobiť paniku a zmätok na rozvíjajúcich sa trhoch hlavne s ohľadom na udalosti posledných dvoch týždňov.

Vyzerá to tak, že môže dôjsť k situácii, keď o raste amerických sadzieb rozhodnú súdruhovia štatistici v číne nakoľko do zasadnutia Fedu 17. Septembra bude Čína reportovať ešte niekoľko dôležitých makro dát a tie môžu globálne trhy významne ovplyvniť.

 

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu