Blogy

Dobehne India Čínu?

Peter Rebo, 04.09.2015 14:32

Dobehne India Čínu?

V poslednom čase sa veľa hovorí o spomaľovaní rastu a stagnácii v Číne, druhej najväčšej ekonomike sveta, ktorej klesajúci globálny dopyt spôsobuje značné problémy výrobcom po celom svete. Je viac ako zrejmé, že Čína má už svoj ekonomický boom za sebou a monetárne zásahy čínskej centrálnej banky spôsobujú na trhoch poriadne výkyvy. S Čínou súvisia aj rekordne nízke ceny ropy, keďže pri stagnujúcom dopyte po čiernom zlate a rekordne vysokej ponuke nemá čo potiahnuť cenu nahor.

Ázijská veľmoc potiahla svetovú ekonomiku v čase poslednej krízy v rokoch 2008-2009, otázne je, či to bude schopná napodobniť, ak sa dostaví ďalšia kríza. Shanghai composite index, ktorý v posledných týždňoch zaznamenal rekordné straty napovedá, že ďalšia kríza môže čínskej ekonomike ešte viac uškodiť. Pesimisticky vyznieva aj Index nákupných manažérov PMI Manufacturing, ktorý sa v posledných mesiacoch pohyboval na stagnáciu deklarujúcej úrovni 50, za August sa však už prepadol do negatívneho teritória 49.7, čo predstavuje najhoršie znenie indexu od septembra 2012.

Naskytá sa tak otázka, kto by mohol stagnujúcu ekonomiku v roli svetového ťahúňa nahradiť a horúcim kandidátom na túto pozíciu je neustále sa vzmáhajúca India. Za všetko hovorí percentuálny rast hrubého domáceho produktu, v ktorom najnovšie India predbehla svojho severného suseda rastom y/y 7.42 %, pričom čínsky HDP pozvoľne klesá k aktuálnej hodnote 7.35 %.

Zaujímavý je aj vývoj demografie, nasledujúci graf jasne deklaruje, že India dobieha Čínu aj v počte obyvateľov a podľa viacerých analytikov by ju mala v danom ukazovateli predbehnúť približne v roku 2026. V prospech Indie hovorí aj vekové zloženie obyvateľstva, počet ľudí v produktívnom veku začal v Číne klesať, zatiaľ čo v Indii zaznamenáva značný rast.

Zatiaľ čo predovšetkým európske krajiny bojujú s extrémne nízkou infláciou, Čína sa môže pochváliť CPI na úrovni 1.6 % s rastovým trendom, India s menej lichotivou úrovňou 3.78 %, ale pre zmenu s klesajúcim trendom. Menové politiky centrálnych bánk znižujú hlavné úrokové sadzby, čínska je aktuálne 4.6 % a indická v priebehu tohto roka taktiež znižovala na súčasných 7.25 %

Čo sa týka demografických ako aj hospodárskych predpokladov je India na dobrej ceste napodobniť ekonomický rozvoj Číny. Menej rozvinutá ekonomika sa v jej prípade javí ako výhoda, keďže znamená široký potenciál. Čína je už svojím spôsobom „vystavaná“ a práve to pribrzdilo jej ekonomický rast. India sa môže od svojho ázijského kolegu inšpirovať a pretaviť pozíciu jedného z najrýchlejšie rastúcich emerging markets na skutočnú ekonomickú veľmoc.

Zdroj grafov: Bloomberg

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu