Blogy

Happy OXI Day, alebo čo po neprijatí podmienok?

Adam, 05.07.2015 23:06

Happy OXI Day, alebo čo po neprijatí podmienok?Dnes, 5.7.2015 nastáva Deň-D pre grécke banky a pravdepodobne aj pre budúcnosť eurozóny.

Nezáleží na tom, ako dopadne grécke referendum, ECB v pondelok bude čeliť sérií nepríjemných rozhodnutí. Budúcnosť Grécka v eurozóne môže veľmi závisieť na tom, ako veľmi bude ECB ochotná financovať grécke banky a tak zabráni úplnému finančnému kolapsu.

Ak Gréci povedia áno, súhlasíme: za akceptovanie nepopulárnych nariadení od krajín eurozóny a veriteľov dostanú Gréci ďalšiu finančnú pomoc od ECB, pre ktorú bude schvaľovanie ďalších finančných balíkov značne jednoduchšie a tak zabráni kolapsu gréckych bánk. Žiadna trhová ekonomika nemôže fungovať bez bankového systému, ktorý ak sa zrúti, tak s ním aj celá jeho ekonomika.
Ak Gréci povedia nie, nesúhlasíme: prezident ECB Mario Draghi bude stáť pred ťažkými rozhodnutiami, nakoľko ďalšie financovanie gréckych bánk je v rozpore so zákonmi ECB. Ale pán Draghi sa pravdepodobne bude snažiť nájsť cestu, ako obísť zákony, nakoľko priškrtenie finančnej pomoci môže nevýslovne doľahnúť na priemerného Gréka a môže poslať krajinu preč z menovej únie.

Aj napriek možnosti, že Grécko príjme podmienky, bol výsledok dnes po spočítaní 40% všetkých hlasov 61% nie a 39% áno.
Poďme sa teda pozrieť podrobnejšie, čo nie spôsobí.
- ľavostranná Syriza vyhrá a tým potvrdí, že pred ECB a MMF bráni záujmy svojích občanov.
- Grécko pravdepodobne opustí eurozónu
- Grécku sa minú peniaze a banky budú zatvorené minimálne pokiaľ grécka vláda nebude mať pripravenú inú menu ( drachmu )
- Grécko bude musieť nájsť spoločnosť, ktorá tlačí peniaze. Verí sa, že britská spoločnosť De La Rue, ktorá tlačí 150 mien po celom svete už bola kontaktovaná, aby vykonala túto službu
-Grécka ekonomika bude stále v ruinách

A nakoniec zostáva otázka, čo s tým Syriza plánuje urobiť a aké   dôsledky bude musieť grécky ľud znášať.

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu