Blogy

Aký dopad by mal prípadný bankrot Grécka na Slovensko?

Adam, 30.06.2015 19:43

Aký dopad by mal prípadný bankrot Grécka na Slovensko?

Témou číslo 1 dnešné dni je situácia okolo Grécka a určite nemusím znova pripomínať prečo. Namiesto toho sa poďme pozrieť, aká je aktuálna situácia Grécka a čo by prípadný GrExit znamenal pre Slovenko.

Rozbiehajúci rast Eurozóny môže zastaviť výsledok referenda, ktoré sa uskutoční v nedeľu 5.júla a ktorého výsledky nám povedia o uvedomelosti gréckeho národa o aktuálnom dianí. Nie len v záujme EÚ naďalej zostáva, aby Grécko ostalo v Eurozóne, ale aj samotné slovensko by túto možnosť rado privítalo, nakoľko prípadné vystúpenie Grécka by stálo Slovensko 1,5 mld EUR.

Situácia Grécka:

Už na začiatku júna požiadalo Grécko MMF( Medzinárodný menový fond)  o zoskupenie všetkých splátok do jedného balíka, čo sa doteraz v rozvinutých krajinách ešte nestalo. Splatenie júnového balíka (1,6 mld. EUR) však stále naďalej ostáva otázne, nakoľko Gréci požadujú ECB o vrátenie výnosov z gréckych dlhopisov (1,9 mld. EUR).

Situáciu v akom je grécky dlh, ktorý je 180% HDP a jeho absolútna suma predstavuje 320 mld. EUR zhoršuje aj odlev kapitálu v posledných mesiacoch. Ďalej, pomocou Gréckej centrálnej banky ECB pomáha bankám núdzovými pôžičkami z programu ELA(emergency liquidity assistance). No vzhľadom na to, že európski a grécki predstavitelia nevedeli dospieť k dohode, Rada guvernérov ECB v nedeľu nezvýšila strop pre ELA financovanie. Horná hranica preto ostáva na úrovni 89 mld. EUR. Po sérií odlevu depozít z gréckych bánk a následnému nenavýšeniu stropu pre ELA financovanie boli zavedené kapitálové kontroly, a teda na jednu kreditnú kartu je denne možné vybrať len 60 EUR. Banky a rovnako aj aténska burza ostávajú dnes zatvorené a ostanú tak pravdepodobne celý týždeň.
Nakoľko bez dohody s veriteľmi je veľmi náročné ba priam nemožné aby Gréci ostali naďalej v Európskej únii, sa po nedeli GrExit stal výrazne reálnejšiou možnosťou ako doteraz.

Dopady na Slovensko:

Doteraz sme negatívny vplyv Grécka veľmi nepocítili, nakoľko priama obchodná výmena s Gréckom je veľmi nízka (0,5% HDP) a zahraničný obchod 0,2% celkových zahraničných exportov aj importov. Ale v prípade GrExitu budeme musieť znášať náklady za záruky eurovalu(1,5 mld EUR) . Slovensko už započítalo túto sumu do štátneho dlhu, avšak keby ju musíme aj reálne pokryť ovplyvnila by náš fiškálny deficit.

Aká je teda ideálna možnosť pre Slovensko?

Optimálne pre Slovensko by bolo, aby Grécko opäť uskutočnilo štrukturálne reformy na výdavkovej strane, splácalo by svoje záväzky a zostalo v Eurozóne.

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu