Blogy

Čo môže znamenať grécky vabank pre ostatné krajiny?

Nico, 30.06.2015 17:31

Čo môže znamenať grécky vabank pre ostatné krajiny, ktoré dostali taktiež pomoc, ale vo svojich krajinách zaviedli prísne uťahovanie opaskov a politiku úsporných opatrení?

Jedným z hlavných dôvodov, prečo v Grécku úsporné opatrenia narážajú na tvrdý odpor verejnosti a k výhre strán ako je Syriza je to, že politickí predstavitelia Grécka predostreli svojim občanom obraz o zlých veriteľoch, ktorí chcú Grécko ponížiť a tlačia na vládu, aby zavádzala prísne opatrenia. Obyvatelia Protugalska a Španielska určite tiež nie sú nadšení úspornými opatreniami, príkladom je úspech ľavicovo-populistickej strany Podemos v regionálnych voľbách (vyhrali napríklad v Barcelone), ktorý môže viesť až k víťazstvu vo voľbách parlamentných a to už bude pre eurozónu silnejšia káva. Narozdiel od gréckych predstaviteľov, španielski a portugalskí politici nešíria obraz o zlých, prísnych a neľútostných veriteľoch, ale hovoria občanom otvorene, že všetky terajšie opatrenia sú potrebné preto, aby sa ich ekonomiky pozviechali z krízy a začali opäť napredovať.

Španielska ekonomika dnes zažíva svoju najväčšiu silu od roku 2008. Rast HDP bude podľa MMF na úrovni 2.5 % a na rok 2016 je prognóza 2.0 % rastu hrubého domáceho produktu. 10-ročný španielsky dlhopis sa obchoduje s výnosom 2.292 %, deficit verejných financií je momentálne na úrovni 5.8 % HDP, pričom ešte v roku 2012 bol na úrovni 10.3 % HDP.

Zdroj: Bloomberg

Portugalsko je tiež svetlým príkladom toho, že ak sa krajina dostane do finančných ťažkostí, tak s postupnými krokmi sa jej situácie bude zlepšovať. Rast portugalského HDP v tomto roku bude podľa MMF 1.6 % a na budúci rok sa odhaduje rast na úrovni 1.5 %. 10-ročný portugalský dlhopis sa dnes obchoduje s výnosom 2.961 % a 2-ročný dlhopis je obchodovaný s výnosom 0.047 %. Deficit verejných financií portugalci od roku 2010 znížili z úrovne 11.2 % HDP na 4.5 % hrubého domáceho produktu.

Zdroj: Bloomberg

Na poslednom grafe môžeme vidieť vývoj výnosu 10-ročného gréckeho dlhopisu v priebehu jedného roka.

Zdroj: Bloomberg

Bola by obrovská škoda, keby v Portugalsku a Španielsku vyhrali strany podobné Syrize a zastavili by proces obnovy svojich ekonomík.

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu