Blogy

Šialený plán s Gréckom

TRADER 1929 VG, 29.06.2015 17:23

Šialený plán s Gréckom

Posledných niekoľko mesiacov sme každodenne konfrontovaní s možnosťou bankrotu Grécka a jeho vystúpením z eurozóny. Aktuálny každodenný pokrový turnaj v Bruseli najvyšších predstaviteľov eurozóny už nie je napínavý pre nikoho. Ani pre vkladateľov gréckych bánk, ktorí z nejakého nejasného dôvodu čakajú na obmedzenie prevoditeľnosti kapitálu v Grécku a neskôr na premenu "deflačného" eura na inflačnú drachmu.

Naopak v komplikovanej situácii sú dnes politickí predstavitelia Grécka, ktorí zvíťazili v posledných parlamentných voľbách vďaka sľubom voličom. A so svojimi sľubmi sa tak stotožnili, že pri ich vynucovaní používali v posledných mesiacoch metódy hodné mafiána 30. rokov 20.storočia v USA.

Pritom Európa už dávno vie aj vďaka systému EMIR, ktorý bol implementovaný v EÚ koncom minulého leta, s akými kartami politici z Grécka hrajú. Vďaka EMIR, ktorý takmer online monitoruje derivátové operácie finančných inštitúcii v EÚ dnes vieme, že po prípadnom vyhlásení bankrotu najväčší problém budú mať iba MMF a ECB spolu s eurovalom. Dnes nehrozí situácia ako v roku 2008, keď riaditeľ v New Yorku spoločnosti AIG zistil jedno jesenné ráno, že pár zamestnancov v Londýne predalo CDS na dlh Lehman Brothers, čo zruinovalo AIG a prinútilo FED zachraňovať celý bankový systém v USA.

Nepríjemné pre Grékov je, že v mene eura nedokážu bez pomoci ECB fungovať takmer ani deň a budú musieť v prípade bankrotu, ktorého najneskorší možný deň bez dohody vďaka možnosti odloženia splatnosti dlhu voči MMF o 20 dní zo strany MMF dnes pripadá na 20.júl 2015, opustiť aj eurozónu.

V neposlednom rade grécki politici majú smolu, že okrem voličov aj ústavný súd zrušil ich opatrenia ohľadne úspor na dôchodkoch ako protiústavné, a tak dôchodky Grékom je dnes takmer nemožné pri vyrovnanom gréckom rozpočte už aktuálne vyplácať v inej mene ako drachme.

Druhou ich smolou je, že je možné, že pre Grécko bol ušitý šialený plán Grexitu už pred rokmi. V ňom ako názorná ukážka pre Portugalcov, Španielov či Talianov poslúži, čo by ich životná úroveň zažila, ak by sa raz neskôr ako voliči rozhodli voliť strany, ktoré by podobne ako dnes tie grécke, mali neadekvátne požiadavky voči eurozóne. 46 miliónov Španielov spolu s 10 miliónmi Portugalcov a 61 miliónmi Talianov zamilovaných do futbalu na pevnine je pre eurozónu lepších ako 11 miliónov rozmaznaných Grékov na 1200 ostrovoch. Veď v NATO a EÚ by pravdepodobne Gréci zostali, čo je ich najdôležitejšia úloha.

Oveľa dôležitejšie pre finančné trhy tento rok bude, či Janet Yellen a americký FED začne zvyšovať úrokové sadzby v septembri alebo až v decembri po 6 rokoch na úrovni okolo nuly, alebo kvôli klesajúcej dynamike rastu HDP v USA a Hillary Clinton sa zvyšovanie tento rok ani nezačne.

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu

Profil blogera

Vladimir Gesperik

Blogy: 59
Člen od: Jun 2012
Nálada: Zlato Bearish

15 rokov sa venujem trhom ... na trhoch som zazil ... smrt najvacsieho akcioveho byka v roku 2000 ... medvedi trh 2000 az 2003 .. 11.september 2001 DVOJICKY NYC ... marec 2003 VOJNA IRAK ... vtacia chripka ... HOUSE MANIA ... september 2008 bankrot LEHMAN BROTHERS ... bear market 2007 az 2009 ... bankrot GM ... 2012 bankrot GRECKA ... 2013 FISCAL CLIFF USA ... DEBT CEILLING ... recesia v Europe ... zaciatok BEAR MARKETu na dlhopisoch 2013 ... bear market na zlate 2013 ... 2013 Government shutdown ... 2014 oil bear market ... debt ceiling February 2014 ... FACEBOOK MANIA 2014 ... NETFLIX CRASH ... TESLAMANIA 2014 ... ECB QE 2014 ... Bitcoin mania 2014 a CRASH ... FED zvyšovanie sadzieb 2015 ... 2016 žena prezidentka v USA ... EURUSD PARITA ... Ropa 30 ..

Posledné príspevky na blogu

  1. MICHAEL KORS: Luxus za rozumnú cenu.
  2. Eurodolár prešľapuje na mieste, akcie strácajú
  3. Zdvihnutie sadzieb v septembri?
  4. Dobehne India Čínu?
  5. Čo sa to deje na komoditnom trhu s ropou ?
  6. Happy OXI Day, alebo čo po neprijatí podmienok?
  7. Aký dopad by mal prípadný bankrot Grécka na Slovensko?
  8. Čo môže znamenať grécky vabank pre ostatné krajiny?
  9. Šialený plán s Gréckom
  10. Je americké hospodárstvo pripravené ?