Blogy

Čína opäť znižuje úrokovú sadzbu

Veronika, 11.05.2015 22:00

Čína opäť znižuje úrokovú sadzbu

Čína znižuje úrokovú sadzbu, aby sa podporil hospodársky rast krajiny. Čínska centrálna banka znížila benchmark o 25 bázických bodov na 5,1 % s tým, že tento krok bol zameraný na urýchlenie rozvoja.

Výrazný vplyv na ekonomiku malo aj to, že akcie v spoločnosti Sharp, ktorá patrí medzi popredných inovatívnych vývojárov elektroniky, prudko poklesli o 26%, krátko po tom, čo miestne správy ohlásili, že spoločnosť plánuje značnú reštrukturalizáciu svojich financií. Pretože spoločnosť prechádza reštrukturalizáciou plánuje zrušiť až 6000 pracovných miest, čo predstavuje viac ako 10% celkovej pracovnej sily. Dôvodom týchto zmien je aj nečakaný úspech konkurenčnej firmy Japan Display. Očakáva sa, že Sharp oznámi jednanie so svojimi veriteľmi tento týždeň.

Akcie spoločnosti Toshiba klesli o 17% krátko po tom, čo spoločnosť zrušila vyplácanie dividendou. Ako následok znižovania sadzieb v Číne boli v Južnej Kórei akcie poslinené, pretože Čína predstavuje dôležitý článok pre export Južnej Kórey. Zníženie úrokovej sadzby je už tretie v priebehu posledných šiestich mesiacov. Minulý týždeň Medzinárodný menový fond predpovedal, že Čínsky rast by sa mal stabilizovať na 6%. Medzi ekonomické problémy krajiny patrí aj trh s nehnuteľnosťami. Celková úroveň cien na domácom trhu zostáva na nízkej úrovni a reálne úrokové sadzby sú stále vyššie ako historické priemery. Jeden z ekonómov navrhol, aby úroková sadzba v Číne naďalej klesala. Očakáva sa, že by úroková sadzba mala byť znížená na 2% a ekonomika by sa mala stabilizovať v najbližších dvoch štvrťrokoch.

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu