Blogy

Pripravte sa na medvede...

Nico, 06.05.2015 13:45

Pripravte sa na medvede...

Hovorí sa, že je dôležité byť pripravený za každých okolností a vo finančnom svete to platí obzvlášť zásadne. Mnohí investori, hedžoví manažéri, alebo špekulanti by mi dali zapravdu, že prichádza doba opatrnosti a medvedieho trhu. Či sa na to pozrieme očami fundamentálnej, alebo technickej analýzy, v konečnom dôsledku získame rovnaký výsledok, ktorý nám jasne hovorí, aby sme boli opatrní, resp. začali rozmýšlať o predaji nakrátko. Stále neviete o čom hovorím? Tak si to poďme ilustrovať na grafe S&P 500.

Ako môžeme vidieť na dennom grafe indexu S&P 500, tak sme od posledného vrcholu tesne pred recesiou dosiahli zhodnotenie o priemerne 35%. Je evidentné, že v dnešnej dobe sú ceny akcií nesmierne nadhodnotené a je prakticky nemožné nájsť kvalitné spoločnosti, ktorých cena by sa neblížila atmosfére. Toto len naznačuje jedno, pri vysokom raste musí prísť aj silná korekcia. Otázka preto nestojí kedy korekcia nastane, ale aká bude jej sila.

Príkladom však nie je len S&P 500 Index, ale aj ostatné známe indexy ako Nasdaq Composite Index, alebo nemecký DAX, ktorému pomohlo aj kvantitatívne uvoľňovanie zo strany ECB v objeme 60 miliárd eur mesačne.

Myslím si, že technologický index ani nepotrebuje komentár. Sami si položme otázku, že ktoré technologické akcie sú podhodnotené, alebo aspoň ohodnotené podľa ich reálnej hodnoty. Keď si vyhľadáte týždenný graf tohto indexu, tak budete jasne vidieť, že sú to práve technologické akcie, ku ktorým sa hlásili obchodníci, keď praskla bublina s cenami nehnuteľností. Nasday Composite Index už dokonca aj dosiahol svoje predošlé maximá z obdobia technologickej bubliny.

Ako sa hovorí vo svete tradingu.... to the moon!

Ja by som ale v dnešnej dobe použil iné spojeniie: back to reality!

Ďakujem za pozornosť.

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu