Blogy

Putinova tvrdohlavosť zachraňuje Draghiho a Európu

TRADER 1929 VG, 12.01.2015 11:40

Putinova tvrdohlavosť zachraňuje Draghiho a Európu

Niektorým  odborníkom v ECB, najmä tým zastupujúcim Rakúsko a Nemecko  sa však deflačnú katastrofu, do ktorej zatiaľ Európa iba pomaly, ale isto klesala v minulých rokoch darilo ignorovať najmä vďaka objednávkam z Ruska, kde najmä nemecké spoločnosti úspešne donedávna podnikali.

Kurz amerického dolára k euru v júni minulého roku pod ťarchou optimizmu Ewalda Nowotného a Jensa Weidmanna atakoval 1.39 dolára za euro. Už vtedy však existovali obavy, že sankcie uvalené na Rusko spomalia rast dopytu po nemeckých výrobkoch v Rusku.

Paradoxne, až septembrové vyhlásenie Rockefellerovcov a iniciatíva neúspešného kandidáta na funkciu amerického prezidenta vo voľbách v roku 2000  Ala Gora, ohľadne obmedzenia investícií do priemyslu fosílnych palív spustili v závere roka výrazný pokles cien ropy, ktorý prehĺbilo vyhlásenie Saudov, že neobmedzia ťažbu ani keby mala cena ropy stáť 20 dolárov za barel.

Prepad cien ropy prehĺbil prepad dopytu po eurách v dôsledku menších ziskov z predaja ropy , ktoré boli v minulosti konvertované do eur, v ktorých časť ropných ziskov bolo následne investovaných,  ale v eurách sa aj uskutočňovala spotreba najmä ruských zbohatlíkov, či objednávali služby u podnikov z Európy.

Neústupnosť ruského prezidenta Vladimíra Putina a sankcie voči Rusku spolu s poklesom cien ropy poslalo euro tam kam historicky dlhodobo patrí. To otvorene potvrdili aj menoví stratégovia Godman Sachs, ktorý cieľ pre menový pár EURUSD ku koncu roka 2015 minulý týždeň odhadli z predchádzajúcich 1.15 na 1.08.
Povestnou čerešničkou na torte pre kráľovský menový pár bude potom naďalej tikajúce referendum Britov ohľadne ich ďalšieho zotrvanie v EU. To bude príležitosť, ktorú si určite nenecháva ujsť ani George Soros, ktorý jednu zo svojich prvých miliárd zarobil na tom, že zlomil Bank of England pred viac ako 20 rokmi.

Oslabujúce euro spolu s extrémne nízkymi sadzbami kupujú Európe čas, ktorý potrebujú najmä bankové domy na juhu Európy ako aj podnikatelia a globálne spoločnosti sídliace v západnej Európe, aby sa stali viac konkurencie schopnými, naštartovali rast predaja a zvýšili zamestnanosť a zisky. Cesta to bude náročná a ako minulotýždňové udalosti vo Francúzku naznačili aj spojená s rizikami, ktoré dnes pokročilá globalizácia prináša.

Na záver by som horlivcom odporúčal brať predpoveď analytikov Goldman Sachs skôr ako smer a nie cestu, pretože napriek pravdepodobnému naplnenie ich prognóz, tak ako v minulosti, aj teraz spôsob akým k naplneniu prognózy dôjde, mnohých špekulantov, ale aj investorov pristihne nepripravených.

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu

Profil blogera

Vladimir Gesperik

Blogy: 59
Člen od: Jun 2012
Nálada: Zlato Bearish

15 rokov sa venujem trhom ... na trhoch som zazil ... smrt najvacsieho akcioveho byka v roku 2000 ... medvedi trh 2000 az 2003 .. 11.september 2001 DVOJICKY NYC ... marec 2003 VOJNA IRAK ... vtacia chripka ... HOUSE MANIA ... september 2008 bankrot LEHMAN BROTHERS ... bear market 2007 az 2009 ... bankrot GM ... 2012 bankrot GRECKA ... 2013 FISCAL CLIFF USA ... DEBT CEILLING ... recesia v Europe ... zaciatok BEAR MARKETu na dlhopisoch 2013 ... bear market na zlate 2013 ... 2013 Government shutdown ... 2014 oil bear market ... debt ceiling February 2014 ... FACEBOOK MANIA 2014 ... NETFLIX CRASH ... TESLAMANIA 2014 ... ECB QE 2014 ... Bitcoin mania 2014 a CRASH ... FED zvyšovanie sadzieb 2015 ... 2016 žena prezidentka v USA ... EURUSD PARITA ... Ropa 30 ..

Posledné príspevky na blogu

  1. MICHAEL KORS: Luxus za rozumnú cenu.
  2. Eurodolár prešľapuje na mieste, akcie strácajú
  3. Zdvihnutie sadzieb v septembri?
  4. Dobehne India Čínu?
  5. Čo sa to deje na komoditnom trhu s ropou ?
  6. Happy OXI Day, alebo čo po neprijatí podmienok?
  7. Aký dopad by mal prípadný bankrot Grécka na Slovensko?
  8. Čo môže znamenať grécky vabank pre ostatné krajiny?
  9. Šialený plán s Gréckom
  10. Je americké hospodárstvo pripravené ?