Blogy

Cross EUR/CHF. Ako ďalej?

Miroslav Blahušiak, 09.12.2014 18:50

Cross EUR/CHF. Ako ďalej?

Pozrime sa zaujímavý cross EURCHF. Opatrenia ECB v posledných mesiacoch akcelerovali oslabovanie spoločnej európskej meny nielen na hlavnom kráľovskom menovom páre. Deflačné tlaky neutíchajú, globálne inflačné očakávania sú na historických minimách, európske ekonomike sú stále príliš slabučké. Toto všetko poslalo EURCHF k otestovaniu pegu 1.2 EURCHF, ktorý bol stanovený ešte v roku 2012 a zafixoval minimálnu úroveň eurošvajčiara práve na vyššie uvedený level.

Ešte predminulú nedeľu sa konalo vo Švajčiarsku referendum, na ktoré sa sústredila veľká pozornosť traderov na EURCHF. Podľa predpokladov a predvolebných prieskumov bolo referendum na zvýšenie zlatých rezerv SNB neúspešné, a to dosť jednoznačným spôsobom. Držať  20 % svojich rezerv v zlate bolo Švajčiarmi odmietnuté v pomere 78 % proti a 22 % za. Ešte pred samotným zverejnením výsledkov referenda sa dala očakávať reakcia v podobe oslabenie CHF na tomto crosse. To sa aj reálne udialo, ale len veľmi vlažne, pri prílišne slabej volatilite, keď pár otvoril 1.12. na 1.2036 a dosiahol HIGH 1.2041 EURCHF, pričom close z 28.11. bol 1.20215 EURCHF. Od tohto momentu pár opäť zamieril k pegu, EURCHF stále jemne osciluje nad 1.202, alebo mierne pod a testuje SNB, či je stále ochotná nakupovať eurá a predávať franky v neobmedzenom množstve.

Ako ďalej?

V septembri roku 2011 dala Švajčiarska národná banka príležitosť na pekný carry trade rade FX obchodníkov. Po 3 rokoch otvorených long pozícií, sa mnoho z nich postupne rozhodlo ich uzavrieť. Dôvod je jednoduchý. Ak carry trade neprináša pozitívny overnight swap, nemôže to byť kvalifikované už ako carry trade a samozrejme nie každý je ochotný platiť neurčitú dobu každý deň okolo 10-12 USD na otvorený lot. Bohužiaľ, všetky dobré veci sa asi raz musia skončiť.

Samozrejme, keďže ide o krížový kurz, hlavnými drivermi stále ostávajú EURUSD a USDCHF, ale len do určitej miery, keďze je tam stále peg od SNB.

Nádej však stále žije. Ľudia zo Švajčiarskej národnej banky majú oči len a len na jedného muža, Maria Draghiho. Výhliadky ECB zintenzívňujú stimuly prostredníctvom nákupov vládnych dlhopisov, čo oslabuje euro len asi 2 % nad zafixovaný level 1.2 EURCHF. Pred štvrtkovým zasadnutím SNB sa objavujú šumy, že SNB bude musieť na boj o udržanie pegu použiť rate cut na depo sadzby, aby podporili stanovený strop ktorý ohrozuje QE od ECB. Tvorcovia menovej politiky SNB sa už niekoľkokrát zaviazali, že budú 1.2ku (v prípade potreby) brániť všetkými dostupnými silami. Ak sa fámy potvrdia  a SNB opäť zakročí, mohlo by to priniesť návrat k 1.205 EURCHF, čo by v konečnom dôsledku mohlo znamenať silnejšie oživenie veľmi slabej volatility. Celkovo však možno povedať, že aj keď SNB zasiahne, je potrebné až prekonanie 1.2140 EURCHF na potvrdenie úniku z downtrendu. V opačnom prípade, akékoľvek oživenie bude zrejme vnímané len ako dočasné a znamenať znovu testovanie 1.2ky.

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu